Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69701 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 833
Medlemmer: 1
Skjulte: 0
Gæster: 832

Følg bodybuilding.dk på

Håndledsstøtte til hypermobilitet

Udskriv emne


Diskussion af egne skader eller forhold omkring skader

Tilbage til Skader





HVAD SÅ ROSKILDE?!!! :mrgreen:

Okay humor til side.. Jeg har siden jeg var ganske ung haft problemer med mit ene håndled. Det er kommet og gået, og det har i udbrudsperioder gjort ondt og været mobilitetshæmmende. Jeg kan ikke huske hvornår jeg sidst har kunnet lave push ups på flade hænder. Og til de kække af jer kan jeg fortælle, at det startede før jeg blev kønsmoden. Det har altså ikke noget med for meget pølse fileri at gøre :whistle: Nåh men jeg har så været til en specialist, eller noget, og han sagde, at det var fordi jeg er hypermobil, og problemet opstår, når jeg bukker mit håndled fremad, og ledvæsken hopper ud af plads og ikke kommer helt ordenligt tilbage, når håndledet rettes ud, og det danner en ledknude. Han anbefalede mig i første omgang altid at have håndledstøtte på under træning og så kunne jeg komme tilbage hvis der fortsat var problemer, og han ville i så fald behandle det med noget binyrebarkhormon.

Summasummarum; Jeg ville høre om nogen af jer kan anbefale nogle wrist wraps der også yder støtte på undersiden af håndledet. Han viste mig nogle der mest af alt lignede håndledbeskytter til rulleskøjter og som havde en skinne på undersiden, men det lød på ham som om det var lidt overkill, og jeg vil jo helst slippe for at investere i noget alt for avanceret udstyr. Jeg har før haft dem af neopren fra BM/BL, men de yder ikke tilstrækkelig støtte på undersiden.

Håber der er nogle der kan hjælpe! :D
Brugeravatar
 
Reputation point: 2
 
Indlæg: 722
Tilmeldt: 15. maj 2011, 09:51
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Hvorfor lave push-ups på flade hænder når du kan lave dem bedre på en knyttet hånd? Det er meget bedre hvis du vil lave push-ups med knytte hånd men der er utallige gode øvelser for at træne sin brystkasse som sikkert er dit mål
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 915
Tilmeldt: 7. mar 2012, 20:54
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Pre Big Bang skrev:Hvorfor lave push-ups på flade hænder når du kan lave dem bedre på en knyttet hånd? Det er meget bedre hvis du vil lave push-ups med knytte hånd men der er utallige gode øvelser for at træne sin brystkasse som sikkert er dit mål

Det har ikke noget med sagen at gøre?

Men prøv at kigge inde på bodylab de har en række fede wrist wraps!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 66
Tilmeldt: 15. apr 2013, 09:01
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 140.00
- Dødløft: 170.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



pete2013 skrev: Men prøv at kigge inde på bodylab de har en række fede wrist wraps!

Nu har jeg jo som sagt allerede haft dem af neopren, og de gav ikke tilstrækkelig støtte. Ville derfor gerne høre folks erfaringer først. Jeg må understrege vigtigheden i, at de også støtter undersiden af håndleddet :)
Brugeravatar
 
Reputation point: 2
 
Indlæg: 722
Tilmeldt: 15. maj 2011, 09:51
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Skader




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 0 gæster