En opskrift på en ornlig syg tomat suppe
Jeg har altid syntes at tomatsuppe var super nederen og trist, men så prøvede jeg den her Jamie Oliver, og den holder bare max meget. Læg mærke til at der både skal æg og fløde i, typisk Jamie... Men den er ihvertfald super god, og sammen med et godt brød med pesto, så holder den hele vejen!
Til 3 personer
750g tomat
2 gulerødder
1 stort løg
2 æg
750ml hønebuillion
lidt fløde
Hvidløg
rødvindseddike
olivenolie
basillikum
chili
Fremgangsmåde
Hak løgene groft og riv gulerøderne ditto. Knald dem ned i en gryde med en god omgang olivenolie og basillikum, og lad den simre på laveste varme i en 20 minutter.
I mellem tiden sætter du en masse vand (et par liter) i kog i din elkeddel. 750 ml af dem laver du til hønsebuillion med et par terninger, de andre bringer du videre i kog i en lille gryde. Så skolder du tomaterne i det kogende vand i ca 2 minutter, hvorefter du tager dem op og lader dem køle af. Og så er det ellers bare med at flå skindet af dem med en kniv. Det er lidt messy, men grineren nok.
Derefte hakker du de flåede tomater groft, og knalder dem ned i gryden til løgene og gulerøderne, og hælder buillionen ved. Så kan det bare få lov at trække. Jo længere des bedre!
Når den har stået et stykke tid, så er det bare op i blenderen med lortet og hak det groft. Derefter tilbage i gryden og så skal der toppes af.
Tag æggene, slå dem ud, sorter hviden fra, og pisk fløde med blommerne og et par skævt rødvindseddike. Nu kommer tricket så. Denne blanding skal piskes i gryden med tomatsuppen, og der er en fin balance. For du må på den ene side ikke få det til at koge, da æggene koagulerer og bliver herreklamme. Men samtidig skal det være varmt nok til at udrydde eventuelle salmonelle bakterier. Hvis du er en chicken, kan du jo evt nøjes med salmonellafri æg.
Top retten af med noget hvidløg, salt, peber og chili, og server den med en klat creme fraiche og et godt brød med en god klat pesto. Voila det smager for sygt!