Nr.13 skrev:Fordi i "to" siger at det er dårligt betyder det ikke i har ret ! Tror i at N.S. bruger disse øvelser for at nedbryde kroppen eller gøre den stærker ? Hvis det belaster noget er det i ens albueknogler hvis man strækker armene helt under øvelsen..
Jeg fik selv en svær skulderskade efter jeg havde bestemt mig for at lave "ordenlige" dips, altså de dybe af slagsen. Jeg dippede før det med 20 kg spændt på uden problemer, men først gang jeg havde besluttet mig for at jeg skulle sørge for at gå ned under parallel gik det helt galt, og flere måneders pause var resultatet. Da jeg startede op igen var mit bænkpres på halvdelen af hvad det havde været på før skaden, og jeg tvivler på jeg nogensinde kommer til at dippe igen.
Jeg siger ikke at dybe dips helt skal bandlyses, men at man skal passe enormt meget på med den øvelse, og det er essentielt at man altså har en skulder der kan tåle det før man går igang.
Peter
