Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69701 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 950
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 948

Følg bodybuilding.dk på

shake under vægt tab?

Udskriv emne


Træning for styrke og eksplosivitet

Tilbage til Styrketræning





Hey har lige købt protein pulver, og er lidt i tvivl, da jeg gerne vil tabe mig, er det så en god ide at drikke pulver hverdag ? ellers skal jeg vente til jeg er nede på den vægt jeg ønsker. få som jeg forstår det så skal man drikke det hvis man vil have en hånd med masse? men tager man ik på hvis man drikker det de dage man ik træner, ved godt det ikke er det vilde. men ville det være en ide at vente med at tage protein tilskud til jeg har tabt mig? min ven sagde jeg burde vente ?
Con El Flujo
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 8
Tilmeldt: 1. feb 2006, 12:23
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Kommer an på hvad du ellers for i løbet af dagen at spise, for ellers vil jeg sku kun anbefale det for det hjælper rigtig godt i din vile tid..

Jeg er os selv igang med at cutte(tabe) mig, men jeg har fået sat det ind så jeg for en shaker morgen efter træning og en bette en om aften..
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 114
Tilmeldt: 23. jan 2006, 18:56
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



du må endelig ikke komme i proteinunderskud, da du så risikere at svække dine muskler. På de dage hvor du ikke træner er det ikke så vigtigt at få hurtigoptagelige proteiner(proteinshake) men du bør stadigt gå efter at få min. 2 gr protein pr. kg kropsvægt. Proteiner er jo ikke synderen tværtimod. Proteiner er en af de næringsstoffer som kroppen bruger mest energi på at forarbejde og optage. Kender en som har tabt sig meget ved at gå på protein kur(selvom jeg ikke ville anbefale det)

Jeg er selv igang med at smide noget vægt. For at gøre det har jeg smidt alt hvidt brød ud. Så der kun er rugbrød tilbage(som jeg helst heller ikke spiser for meget af) ellers skal der guffes grøntsager til den store guldmedalje(helst omkring 800 g om dagen) da der næsten ingen energi er i grøntsager, men en masse vigtige vitaminer. Desuden bruger kroppen en mere energi på at forarbejde grøntsagerne end den del selv får ud af det. En anden ting du også bør sørge for at smide ud er det fedt som sidder på kødet(mættede fedtsyrer), dog skal kroppen stadig ha fedt, de bør dog være umættede fedtsyrer(solsikkeolie, rapsolie, oliven olie m.fl.) du kan desuden se hvor mange mættede og umættede fedtsyrer der er i de forskellige olier bag på flasken. Jeg vil anbefale at du går efter den med laveste mængde mættede fedtsyrer.

Og ellers bør du nok smide slik o.lign ud, hvis det ikke allerede er sket. Hvis du får lyst til noget sødt, så guf en stimorol coolkiss(gør jeg ihvertfald :P ) og ellers kan du erstatte alm. sodavand, med f.eks. pepsi max(og jo man kan godt vende sig til det, til sidst bliver det endda ens ynglings sodavand) hehe...

Hmm... gik nok lidt i selvsving, men håber alligevel at du kan bruge det til noget. Ellers har er der skrevet et par artikler om vægttab inde under "artikler".

- Michael
Indsæt bad ass signatur
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 786
Tilmeldt: 18. okt 2004, 12:04
Geografisk sted: Vanløse
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 146.00
- Squat: 180.00
- Dødløft: 160.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



mange tak for svarne..

så jeg tager shake alligevel.. og så masser a grønt på bordet. lydet bare fjong. Herligt med et forum med en masse sunde opskrifter, så det bare at klø på :dance:

Takker og bukker

Boas
Con El Flujo
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 8
Tilmeldt: 1. feb 2006, 12:23
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Styrketræning




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 8 gæster