Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69646 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1746
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1744

Følg bodybuilding.dk på

Ulovlig proteinpulver :-(

Udskriv emne


Kosten og dens betydning for optimale resultater

Tilbage til Kost & kosttilskud





Jeg faldt over den her artikel på jyllandspostens hjemmeside:

Offentliggjort 6. juli 2005 22:30 / Opdateret 7. juli 2005 16:10

Lovløse sportsprodukter florerer

Af TEA KROGH SØRENSEN og MORTEN ZAHLE

Fødevarestyrelsen griber nu hårdt ind over for stribevis af ulovlige sportsprodukter, som sælges i supermarkeder og fitnesscentre. Politianmeldelser, forbud og påbud er konsekvensen af lovløsheden, der har chokeret eksperterne.

Få større muskler, mere udholdenhed, slankere mave og ekstra energi. Man kan købe sig fattig i drømmen om en bedre krop, men der findes ikke en genvej til større muskler eller øget vægttab, uanset hvad de farvestrålende annoncer måtte love.

Det fastslår Fødevarestyrelsens Kosttilskudsgruppe, der for første gang har gennemført en kontrolaktion af det stærkt voksende marked for sportsfødevarer, som har bredt sig fra internethandel og fitnesscentre til hylderne i landets største supermarkedskæder.


Chokeret
»Jeg er chokeret over, hvor galt det står til. Det, der gør det grelt, er, at det også er helt galt i de virksomheder, der prøver at gøre det lovligt,« siger jurist Iben Brinkland fra Kosttilskudsgruppen. Fødevarestyrelsen har i løbet af de seneste uger været på uanmeldt besøg hos importører og forhandlere af de største mærker på det danske marked, bl.a. Global ApS, som importerer og leverer Maxim og Promax til Coop Danmark og Dansk Supermarked, og Århus-virksomheden (link slettet).

Aktionen viste, at en række af de kontrollerede produkter ikke lever op til kravene i fødevarelovningen. Nogle produkter viste sig at indeholde tilsætningsstoffer, som ikke er lovlige i Danmark. Andre produkter er tilsat mineraler og vitaminer, uden at de er anmeldt til Fødevarestyrelsen. 55 produkter er nu kendt ulovlige, og de skal fjernes fra markedet.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 325
Tilmeldt: 6. jun 2005, 14:27
 
Træner her: Hobro Helse Sport
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan


Tilbage til Kost & kosttilskud




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 38 gæster