Når man vasker sig i ansigtet med sådan en ansigtsvask, er det vigtigt, at man masserer blidt og ikke river/kradser i det.
Hvis man enten river eller kradser - bare er voldsom i det hele taget - vil huden blive irriteret og vil derfor producere endnu mere hudfedt. Den får derfor den modsate virkning og danner flere bumser. Det er i øvrigt det samme hvis man har fedtet hår: Så skal man også være blid og massere sin hovedbund, så man ikke fremprovokerer en slags "udløsning" af fedt.
Sådan skal det gøres
- Vask hænder og sørg for at have rene - og ikke for lange - negle.
- Massér ansigtet blidt med fingerspidserne.
- Når man skyller det overskydende "sæbe/rense-ting" af, vær omhyggelig med at få alt med, og igen vær forsigtig i dine bevægelser. Brug evt. håndfladerne.
- Tør ansigtet i et
rent håndklæde og dup ansigtet i stedet for at gnubbe det.
*** Prøv at droppe tonic'en i et stykke tid og kun bruge ansigtsvasken (evt. fugtighedscremen også). Tonic'en kan nogle gange godt gå ind og faktisk irritere huden. ***
Y.W., give it a try!
