Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69646 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1592
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1590

Følg bodybuilding.dk på

EUROPA SUPERSHOW Placeringer

Udskriv emne


Resultater, billeder, anmeldelser, konkurrence vejledning, udveksle erfaringer, diæt, personlige tips, poseringer mv.

Tilbage til Bodybuilding & Fitness





Bodybuilding Men top10:

1. Toney Freeman
2. Dennis James
3. Fouad Abiad
4. Will Harris
5. Tarek Elsetouhi
6. Darrem Charles
7. Johnnie Jackson
7. Flex Lewis
9. Mark Dugdale
10. Erik Fankhouser

202 og Under:
1. Flex Lewis
2. Roc Shabazz
3. Jaroslav Horvath
4. Curtis Bryant
5. George Farah
6. Frederic Sauvage
7. Michael Valentino
8. Richard Jackson
9. Guy Ducasse
10. Brian Chamberlain

Bodybuilding Women top10:

Leightweight:
1. Jennifer Sedia
2. Nicole Ball
3. Klaudia Larson
4. Debbie Bramwell
5. Claudia Partenza
6. Benincia Lopez
7. Myriam Bustamante
7. Tonia Moore
9. Melanie Derosa
10. Carri Baldwin

Heavyweight:
1. Sherry Smith
2. Kim Perez
3. Annie Rivieccio
4. Irene Andersen
5. Jana Linke-Sippl
6. Aurelia Grozajova
7. Jena Mackey
8. Zoraida Figueroa Rivera

Figure top10:

1. Bernadette Galvan
2. Hazal Nelson
3. Jelena Abbou
4. Shannon Meteraud
5. Stephanie Togrul-Tulin
6. Tivisay Briceno
7. Teresa Gillian
8. Melissa Pearo
9. Paola Americo
10. Marcy Porter

Fitness top10:

1. Tracey Greenwood
2. Erin Riley
3. Nicole Duncan
4. Bethany Gainey
5. Brenda Santiago
6. Susan Groshek
7. Myriam Capes
8. Nicole Rollolazo
9. Kristina Rojas
10. Michelle Mayberry


WRAP UP:

ÅBEN CLASS:

Efter noget tid inde i konkurrencen viste det sig hurtigt at det ville blive en rematch mellem sidste uges Tampa Bay Pro champ, Toney Freeman, og ham der tog anden pladsen, Dennis "The Menace" James. Freeman overraskede dog igen dommeren med hans enorme muskelmasse på hans knap 186 høje ramme. Dennis prøvede dog at udfordre "The X Man" med hans egen version af vild masse og form som for de fleste mindede om "den gamle Dennis James".
Mens Freeman blev the champ igen for anden uge i træk, beviste Dennis at han er tilbage og han er her for at blive!

En af de store overraskelser var Fouad Abiad fra Canada, som tog 3 pladsen foran mange af veteranerne som Darrem Charles, Quincy Taylor, Johnny Jackson og Will Harris. Abiad's peakede physique var nok til at give ham denne 3 plads, og sende ham en tur i dette års olympia.

Når Will "Word" Harris står i et lineup, placere hans siluette ham altid som en af de bedste i sporten. Men bodybuilding er ikke kun om at stå og se godt ud, bodybuilding handler om at pose og vise sin krop fra alle vinkler. Mens Will Harris så skide godt ud mens han bare stod og lavede front og side poses, havde han store problemer med at vise sin ryg frem, samt mangler han glutes, lidt lower back. Men det var alligevel nok til at give Will en velfortjent 4 plads.

2008 Arnold Amateur Champion og MD Cyber Classic Runner-up, Tarek Elsetouhi, viste flotte linier, utrolige abs, og god kvalitets muskel. For hans anstrengelser fik han en 5 plads og et vink om at han nu er blandt toppen i IFBB.

UNDER 202 CLASS:

Da den store David Henry ikke var at finde i lineuppet, var Tampa Pro Under 202lb runner-up, James "Flex" Lewis den spåede nummer 1. Og det blev han også! Lewis vandt sit første pro show i sin korte men spændende kariere. Med hans flotte form, gode fremvisninger på scenen og sine sindssyge quads, var han dommerenes favorit den aften.

Lige efter Lewis kom Roc Shabazz fra Atlanta, Georgien. Shabazz har vist sig værdig flere gange og da han stod ved siden af Lewis var den mange der troede han ville tage førstepladsen. Mens Lewis har "wheels from hell" og en vild overkrop, har Shabazz en sindssyg symmetri med en godt balanceret over og underkrop. Shabazz sagde at han ikke kan vente til rematch i "olympia under202 showdown" (JA DER KOMMER EN UNDER 202 KLASSE TIL OLYMPIA)

På 3 pladsen kom Jaroslav Horvath fra slovien, som viste en rigtig god muskelmasse pakket sammen på en god skelet ramme med brede skuldre og smal talje. Hvis Horvath havde samme markeringer i sine Hams og Glutes som havde havde i sin overkrop havde han måske taget den store pris med hjem til sin kone og 2 uger gamle tvillinger. Horvath er også spået til at være en man skal holde øje med i olympia under202 showdown.


PICTURES:

TONEY "THE X MAN" FREEMAN:

Billede

Billede

Billede

Billede

DENNIS "THE MENACE" JAMES:

Billede

Billede

Billede

Billede

FOUAD ABIAD:

Billede

Billede

Billede

Billede

WILL "WORD" HARRIS

Billede

Billede

Billede

Billede

TAREK ELSETOUHI:

Billede

Billede

Billede

JAMES "FLEX" LEWIS:

Billede

Billede

Billede

ROC SHABAZZ:

Billede

Billede

Billede

JAROSLAV HORVATH:

Billede

Billede

Billede


Good write, Goodnight.
lasseschulznielsen @ instagram
Brugeravatar
Månedens skribent: September 2008
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 3669
Tilmeldt: 10. jul 2007, 10:11
Geografisk sted: Aalborg
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Super post, Schulz =D>
Brugeravatar
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 2574
Tilmeldt: 11. okt 2006, 18:41
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Super flot arbejde Schulz - har du selv lavet det?
Thomas Bay
Idrætsfysioterapeut og fysisk træner
Indehaver af Sport112.dk, FysioDanmark Holstebro og FysioDanmark Videbæk
Brugeravatar
Månedens skribent: Februar 2007 Månedens skribent: Marts 2007
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 32988
Tilmeldt: 4. jan 2007, 12:13
Geografisk sted: Holstebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



SimonJ: Thx!

Bay: Var til bryllup på selve dagen, så har ikke haft mulighed for at dække det direkte, men ud fra billeder, repportager og live forumwrite broadcast har jeg lavet artiklen :) Så ja, har skrevet det hele selv, med inspiration fra andre rapporter.
lasseschulznielsen @ instagram
Brugeravatar
Månedens skribent: September 2008
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 3669
Tilmeldt: 10. jul 2007, 10:11
Geografisk sted: Aalborg
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Er det bare mig, eller mangler overstående ikke en thick erector spinea i ægte Coleman stil? I nogle tilfælde kan man nærmest ikke se deres erector spinea?
Brugeravatar
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 2574
Tilmeldt: 11. okt 2006, 18:41
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Bodybuilding & Fitness




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 0 gæster