Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 936
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 934

Følg bodybuilding.dk på

19 år - vejledning til påbygning af masse

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





Hej BB!

Efter at have læst med i et godt stykke tid har jeg nu endelig fået oprettet mig en bruger

Jeg har et par spørgsmål, som jeg håber at nogen kan hjælpe mig lidt med...

Jeg har trænet on/off i et par år, men er nu kommet i gang igen i et godt center.

Jeg træner 3-4 dage i ugen (hver anden maks 3. dag) og jeg kører et 2-splits program.

Jeg er 19 år, 183 høj og vejer ca. 70 kg. Jeg har altid haft et forholdsvis højt stofskifte og svært ved at tage på. Det seneste halve år har jeg omlangt min livsstil fra at udsætte min krop for store mængder alkohol 2 gange hver weekend, som har gjort at jeg har tabt mig meget. Nu har jeg bedre styr på kosten og indtaget af alkohol er i bund. Derfor har jeg i det seneste år (trods jeg har trænet maks 1 gang ugentligt) taget 5 kg på.

Min daglige kost/hverdag ser ca. således ud:
- Står op kl 07.00
- Spiser morgenmad kl 09.00 3 skiver mørkt brød m. kødpålæg
- Spiser frokost kl 12.30 to store portioner varm mad fra kantinen (ALTID meget kød + salat + pasta/ris) Det er svært at fortælle nærmere detaljer da kosten på mit arbejde altid varierer og vi har obligartorisk kantineorden. Men jeg får i hvert fald mange proteiner, da det er det jeg vælger mad efter.
- Træner (3 gange i ugen ca) kl. 17.00 og indtager War Machine preworkout før træning
- Drikker en shake proteinpulver lige efter
- Spiser aftensmad ca. kl 19.00 - igen varm mad. Ca 300 g kød 200-300 g pasta og lidt grønt

1. Mine spørgsmål er således: Er det dumt ikke at spise noget mad INDEN mit morgenmåltid kl 09.00? Og hvad kan jeg indtage der? Jeg er aldrig sulten om morgenen...
2. Jeg drikker KUN shakes efter træning dvs. 3-4 gange ugentligt. Bør jeg drikke shake på "off-dage" ??
3. Jeg har overvejet at prøve med en lille shake (blended havregryn 35 g, proteinpulver, peanutbutter og mælk) til morgenmad kl 07.15 ca. Men bør jeg gøre det? Tror jeg gainer i øjeblikket og vil nødig blive tyk.
3. Jeg er i tvivl om, om jeg også skal lige væsentligt i kcal overskud de dage jeg IKKE træner.
4. Gode ideer til aftenssnack? Men igen, vil ikke tage for meget fedt på.

Kort sagt er jeg bange for at min 3-4 dages træning er NOK i forhold til hvor meget kost jeg kan indtage især på off dage

Jeg er klar over, at det nemme svar er "æd mere træn mere", men jeg g har desværre ikke mulighed for at træne hver dag, da mit job ikke giver mig tid og mulighed til det.

Beklager det lange snørklet indlæg, det er mit første. Jeg håber i kan hjælpe og beklager for jeres tid det har taget at læse dette indlæg :-)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 6. jan 2014, 14:48
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



newbies-helpfile-edit-2-t39845.html

gå efter denne artikels retningslinjer, så er der ingen grund til at bekymre sig om småting..

For at holde styr på hvor meget du gainer, er du nødt til at skrive ned hvad du spiser, og holde øje med vægten, derefter kan du justere dit indtag alt efter om du tager for meget/lidt på..
"We're Fragments of Fiction!"
Brugeravatar
 
Reputation point: 95
 
Indlæg: 1139
Tilmeldt: 4. mar 2012, 17:16
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 6 gæster