Har i 2-3 måneders tid kørt med et 3-split program som er blevet udarbejdet af min instruktør og jeg har set markant fremgang i forhold til dengang jeg kørte med et fullbody program.
Nu er jeg dog kommet til det problem at jeg ikke rigtig er steget i styrke overhovedet bortset fra ben/skulder øvelserne og øvelsen bænkpress. Alle andre øvelser er jeg derimod gået istå med.
Derfor spørg jeg:
Burde jeg skifte programmet ud, da jeg ikke vil få noget ud af dette program siden jeg ikke overholdet det progressive overloadingprincip?
Jeg undrede mig nemlig dette for tænkte på at da det er et 3-split program, så vil jeg måske dekonditionere musklerne til hvert træningspas da jeg kun træner en muskelgruppe 1 gang om ugen. Kan dette passe? Eller skal jeg køre efter overloading princippet?
Håber i kan hjælpe mig drenge
Ps:
Vil gerne undgå små korte kommentarer som "3-split er tidsspild, go fullbody" osv






