Francho skrev:Valeurvaleur skrev:Muskelpianisten skrev:Valeurvaleur skrev:Achton! Muskelpianisten ist eine nazi-scum, jeg kan mærke det! Geforsvar dig selv, hitlerjugend! Denne gang er det MIG der peger fingre først ;)
(Jeg havde IKKE tysk i skolen, skulle i være i tvivl!)
Aber nein!! Das ist en mega slem beskyldnung! Wo ist din restfærdheit?
Haha, det bliver et laaangt spil vi skal skrive pølsetysk hele vejen. Men, ich ist eine grosse patriotisk ikke-nazi tysker, so ich wil gøre det.
Er du nazist?
Det nægter jeg at tro på er konstrueret, og Valeur er i hvert fald slet ikke som da han var ulv med mig - måske ved han dette, men jeg tvivler på at han kan ændre det så drastisk. +Villa point og MP+Valeur !=W/W
Jeg er uenig i din analyse her, det forekommer simpelthen så fjollet, at det meget vel kunne være konstrueret. Du tager udgangspunkt i en, mildest talt, åndssvag idé om, at nazister ikke skriver fjollet til hinanden. Det kan de dog sagtens.
Francho skrev:Valeurvaleur skrev:Reilly, hvorfor er du ude på at få os i fedtefadet - bist du eine grosse nazi-scum?
Tvivler på at de er ulve sammen igen - han ville næppe flytte opmærksomheden over på ham fra start. Valeur+Reilly !=W/W
Vrøvl. Forrige spil vidnede om, at det i den grad havde praktisk anvendelse at have fokus på partikammaraterne tidligt i spillet. Jeg slap eksempelvis igennem nåleøjet på denne note.
Francho skrev:Benjaminfilt skrev:Mharritz skrev:Benjaminfilt skrev:forresten synes jeg også vi burde diskutere om vi skal dele landet i 2, ved at smide en kæmpe mur igennem landet. Sådan om ca 5 år?
en mur er en god ide. det virkede fint sidst! lad og gentage den succes!
hæhæhæhæ det ik sket endnu (vi er i 1955)
Benjaminfilt har mange fluffede indlæg som minder lidt om indlæg der skrives bare for at skrive et eller andet. Lidt ulvet imo., og samtalen mellem de to kan godt være konstrueret.
Benjaminfilt er ganske rigtig lidt et fjollehoved dette spil. Ganske enerverende adfærd faktisk. Han var desuden en af de første der hoppede direkte på mine sølle beskyldninger i mod pianisten. Nazist vil jeg tro.
Francho skrev:Muskelpianisten skrev:Okay skriver det allerede nu. Tråden er fyldt om med alt muligt ubrugeligt tysk lort (jeg ved jeg selv var med til det), men det bliver et alt for langt spil at læse hvis vi bliver ved. Så kan vi ikke holde de tyske jokes på et minimum? Ellers tror jeg hurtigt at folk mister lysten til at læse det hele igennem. !
+Villa point til MP, er enig i at det er belastende (og ender med at bruge laang tid på det her) fordi jeg skal igennem utallige indlæg - ville en nazist næppe bliver ligeså irriteret over...
En diskussion omkring dette emne kunne vi have, men i det specifikke tilfælde er jeg enig. Pianisten forekommer ganske fornuftigt politisk set. En blød socialist måske.
Francho skrev:Viggoermig skrev:Desuden er det værd at bemærke, at vi har en sheriff til rådighed. Men mon ikke det er værd at vente med Båttis "Jeg-er-ikke-sheriff"-teknik til han har brugt sit første skud for at få så meget ud af ham som muligt.
Lidt villa-agtigt, tvivler på han ville bekymre sig synderligt om sheriffen hvis han var nazist.
I denne kontekst giver det rigtig nok ikke mening. Jeg er enig.
Franky skrev:JMH95 skrev:Jeg vil helst vente med at udtale mig for meget inden jeg har en idé om hvem der kan stoles på og ikke.
Lidt ulvet her, man kan jo netop ikke stole på nogen - det lugter lidt af et "jeg venter og ser hvor vinden blæser". Kan se at MP også var inde på dette.
Ikke mere end det lugter af novice deltager. Der er dog en bruger ved navnet JMH på PokerNet, og denne bruger er spirtny hvorfor det ikke er usandsynligt, at der er tale om en erfaren spiller.
Franky skrev:Bone-14 skrev:Jeg kan ikke lide jøder.
Forstår ikke meningen med den her. Lidt ulvet dog, set i lyset af at han i hans første spil var ulv, og der kom der, så vidt jeg husker, lidt lignende indlæg.
Du har ret. Men Knoglen er nu ganske vel oplært udi kunstarterne ironi og idioti. Jeg er således ikke sikker. Jeg er desuden enig omkring HV og MP
Dine konklusioner i slutningen af indlægget forekommer uden sammenhæng til meget af skriften ovenover.
Jeg er enig i:
HV+MP !=W/W
De andre konklusioner ved jeg ikke helt med.
Jeg synes, at JMH, Bone-14 og Benjaminfilt er suspekte.[/quote]






Det håbede jeg heller ikke. Har JMH spillet meget WW på PokerNet?