Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1047
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1044

Følg bodybuilding.dk på

Fitness center

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





Hej jeg er begyndt i fitness center, fresh fitness

Der er sikkert nogen der vil fortælle om hvor dårligt eller hvor godt centret er, til det vil jeg bare sige, lad vær med at fortæl mig, for det første vil jeg gerne have min egen mening og for det andet det er en god pris så det gør ik så meget hvis alt ikke er i tip top.

Jeg ved ikke noget om maskinerne eller hvilke øvelser jeg skal lave for at det gir' mest, ja rent ud sagt så ved jeg ikke noget om at gå i fitness center :lol:

Er der en som vil være sød at fortælle mig, hvordan det hænger sammen, hvordan jeg skal træne, hvilke øvelser, i hvilken rækkefølge og hvor mange gange om ugen... altså de basale og vigtigste ting :)


PS: Jeg forstår ikke så meget af alt det med forkortelserne og alt sådan noget, så hvis i vil være søde at fortælle det på en måde så en begynder kan forstå det, ville det være sødt af jer :)


Mvh.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 11
Tilmeldt: 12. feb 2013, 22:49
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hvis du ellers er sund og rask, så hold dig væk fra maskinerne. Træn frivægts øvelser og gerne basisøvelser som Squat, Dødløft, Bænkpres, Skulderpress og Rows.
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 81
Tilmeldt: 23. feb 2012, 22:38
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Hej og velkommen til. Fornuftigt valg at begynde at løfte vægte.

Jeg vil henvise til denne artikel http://www.bodybuilding.dk/newbies-helpfile-edit-2-t39845.html - Som jeg synes du skal læse. Den forklarer alt hvad du skal bruge, for at komme ordentligt igang.

Hvis du skal have forklaret eller se hvordan øvelserne ser ud, så gå ind på http://www.maxer.dk - Under videoer, eller ind på http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

Held og lykke =D>
Billede
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 268
Tilmeldt: 8. apr 2009, 12:32
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 8 gæster