
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69650 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag

mimame skrev:Jeg har overvejet at supplerer min kost med Glutamin, er det en god ide? jeg må indrømme at jeg er på helt bar bund.















coop skrev:L-Glutamin er en efterspurgt aminosyre i kroppen. Det bruges af fordøjelsessystemet og hjælper til at forstærke immunsystemet. 60 % af de frie aminosyrer der findes i skeletmuskulaturen er L-Glutamin. L-Glutamin spiller desuden en vigtig rolle i L-Glutamin metabolismen, og det lader til at være et meget vigtigt kosttilskud for bodybuildere og dermed personer der ønsker at opbygge muskler. Som tilskud lader det til at modvirke muskelnedbrydning, da et tilskud af forhindrer kroppen i at “stjæle” L-Glutamin fra musklerne efter intens træning.
Studier viser at efter intens træning er indholdet af L-Glutamin i kroppen reduceret med op til 50 %. Eftersom kroppen bruger L-Glutamin som brændstof til immunsystemet har studier vist at brugen af L-Glutamin tilskud kan minimere nedbrydningen af muskelvæv og forbedre protein metabolismen.
Dets evne til at restituere og genopfriske kroppen ses af det faktum at L-Glutamin bruges på hospitaler til patienter der har været udsat for svære skader, herunder brandsårspatienter.
L-Glutamin evner også at “forstørre” muskelcellerne. Dette er blevet bevist i adskillige forsøg.
Der er ikke foretaget forsøg med L-Glutamin på personer der træner. Men der er foretaget forsøg der viser at et indtag af L-Glutamin på bare 2 gram, forøgede indholdet af væksthormon (HGH) i blodet med op til 400 %.
Hvem har brug for glutamin
Bodybuildere, styrkeatleter og andre sportsfolk kan i særdeleshed have gavn af L-Glutamin. Disse personer bruger store mængder af L-Glutamin under træning. Bodybuildere er absolut ikke de eneste der vil have gavn af et tilskud af L-Glutamin. Det har vist sig at personer der dyrker udholdenhedsidræt som cykling og løb, har gavnlig effekt af at indtage L-Glutamin samt kulhydrater umiddelbart efter træning. Mindre tilvækst af muskelmasse kan være et mangelsymptom. Muskelnedbrydning kan finde sted hvis kroppen “stjæler” L-Glutamin fra musklerne til andre opgaver såsom kvælstoftransport eller opretholdelse af immunforsvaret.










mimame skrev:som fx hvad


mimame skrev:Jeg har været på Kretin før, men problemet er lidt at kreatin binder en masse vand til kroppen. Er det ikke rigtigt?
Det blir hurtigt en ulempe når du kæmper mod din egen kropsvægt




Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 58 gæster