Til at starte med vil jeg lige sige at jeg er helt grøn på styrketrænings området.
Jeg er en 20 år gut på små 190 cm, og 82 kg som er blevet træt af en alt for inaktiv livsstil.
For nyligt er jeg begyndt at løbe, og er så også begyndt at tænke på styrketræningen. Jeg er normal af bygning, dog med en mindre mave på vej. Desværre. Mit mål for styrketræningen er at få en krop der godt fit, og klar til en sommedag på stranden.
Jeg har tænkt mig at starte ud med Bill Starr's fundament program. Dette har jeg dog nogle spørgsmål til.
Angående sæt, og reps hvordan skal det så forstår?
Er det 5 sæt x 5 reps, atlså 25 øvelser efter hinanden eller skal det forstå sådan at man tager 5 squat, 5 bænkpres, 5 dødløft x 5?
Et andet spørgsmål vil være angående vægten til at starte med. Nu hvor jeg er helt grøn skal jeg selvfølgelig starte lav, og arbejde mig der op af. Er der nogle der har et par råd til hvordan jeg skal vælge mine vægte til at starte med?
På forhånd tak





