har aldrig brugt kosttilskud af nogen form og det er totalt ukendt land for mig indtil videre. Nu hvor jeg efterhånden har fået min træning og kost godt på plads kan jeg se at jeg stadigvæk kæmper med liiiige at få det sidste ned for at gaine. Hertil vil jeg gerne begynde at drikke weight gainer og har nogle spørgsmål dertil:
#1: Jeg har kigget på bodylab og kan se at det nok bliver min fremtidig kosttilskuds-pusher. Kan se at 3kg weight gainer koster 300kr. og hvor 100 gram indholder 400 kcal samt 33 gram protein. Er denne portion(100 gram om dagen) for meget / for lidt eller er det helt op til en selv hvor meget man må tage i løbet af dagen?(altså er der en limit for dagligt forbrug?), for 400 kcal og 33 gram proteiner ekstra om dagen lyder helt fint i forhold til mit bulk indtag.
# 2: Skal weight gainer blandes op med mælk og/eller vand eller kan man blande det med alt drikkeligt? har også læst noget om man kan drysse det ud over sin havregryn eller er det kun proteinpulver?
#3: Min plan er at tage weight gainer lige efter min træning og ellers bare i løbet af dagen som meal replacement på offdays. Er det fint nok? eller skal jeg kun tage det på træningsdage?
#4: af smagsvarianter der er, er det nok Lemon jeg hælder mest til, men er det andre der ved om den er god eller er det en meget sur/falsk smag der skal kværnes ned?
#5: giver kosttilskud NOGEN form for bivirkninger? udslæt? dårlig mave? bumser/acne? eller noget andet?
Håber I kan hjælpe mig, tak








