Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69701 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1226
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1224

Følg bodybuilding.dk på

Hjælp til progression

Udskriv emne


Træning for styrke og eksplosivitet

Tilbage til Styrketræning





Hej folkens!

Jeg vil høre om der er nogen der kan komme med en måde for meget at indføre et "progressionsmønster" i min træning?
Er lidt lost på hvordan jeg skal sætte det op. Jeg kører b2b med nogle ændringer pga. ødelagte knæ.

Er lidt hypermobil, så vil helst gerne køre høje antal reps med "lav" vægt, så mine led kan følge med (:

Tak på forhånd for hjælpen
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 92
Tilmeldt: 3. jul 2014, 21:32
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hvis du har budgettet til det, ville det være optimalt at have en ekspert på sidelinjen, eller om ikke andet til at foretage en screening og udstikke nogle overordnede retningslinjer. Når man er hypermobil er der nogle ting der bør tages højde for, som er lidt udover hvad en almindelig fitnessinstruktør (eller motionister på internettet) kan hjælpe med.
Brugeravatar
 
Reputation point: 903
 
Indlæg: 5424
Tilmeldt: 9. okt 2008, 23:40
Geografisk sted: Atlas
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



peter n skrev:Hvis du har budgettet til det, ville det være optimalt at have en ekspert på sidelinjen, eller om ikke andet til at foretage en screening og udstikke nogle overordnede retningslinjer. Når man er hypermobil er der nogle ting der bør tages højde for, som er lidt udover hvad en almindelig fitnessinstruktør (eller motionister på internettet) kan hjælpe med.


Jeg lever på hjemmeboende SU, så det er der desværre ikke råd til. God ide ellers. Men jeg er ikke sådan meget hypermobil, har bare lidt af det (:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 92
Tilmeldt: 3. jul 2014, 21:32
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Styrketræning




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 16 gæster