Aronis skrev:Cykelmyggen Egon skrev:Aronis skrev:Så har jeg læst den artikel igennem, fik et negativt indtryk af at splitte muskelgrupperne op på den måde. Men hvis jeg så skal starte ud med et fullbody program, hvor mange gange om ugen skal jeg så træne det (regner med i siger 2-3)?
Og er der nogen som kunne komme med nogle gode øvelser til det?

Er mest fokuseret på biceps, triceps, chest/pecs og abs, men det er selvfølgelig ikke det eneste jeg vil træne ;)
ja som du selv siger er 2 til 3 gange om ugen fint, jeg ville nok stræbe efter 3, og senere måske flere.
mit bud til øvelsesvalg
squat
dødløft
bænkpres
evt. lidt DB inc press hvisdu synes pecs halter
rows
chins
military press
dips
mave træning, kan man aldrig få for meget af
lidt isogejl til biceps og triceps hvis du synes
dette er bare et bud på øvelsesvalg og rækkefølge et program indeholder meget mere end det, volumen intensitet progression osv.
jeg ville nok vælge lidt mere volumen på de 3 store øvelser, selvfølgelig alt efter hvilke rep-range du vælger
Jeg vil også gå efter 3 gange om ugen til at starte med.
Det lyder som et godt program af hvad jeg kender til
Men kan du fortælle mig hvad det sidste der betyder?
"lidt isogejl til biceps og triceps hvis du synes" og "evt. lidt DB inc press hvisdu synes pecs halter"
Så tager bare 8-16 reps ikke? pr. øvelse ikke?
Og i forhold til maveøvelser, er det så ikke crunches med vægte bag over hovedet f.eks.?
ja jeg var måske ikke lige så præcis med hensyn til det sidste

men det er mest fordi det ikke har den store indflydelse, det jeg mener er at jeg syens du skal vælge en isolationsøvelse til triceps og en til biceps, vælg en du synes om. og det samme gælder mit forslag med DB incline press, denne øvelse kan benyttes hvis du synes, du kan også træne den hver 2. gang eller lig.
angående rep-antal, så synes jeg du skal holde dig til en bestemt fx 8 eller 10, mit forslag ville være 8 i de 3 store øvelser og så 5 set. i de mindre 10 reps og 3 set, og isoøvelser 10 til 15 reps og 3 set dette kan du selvfølgelig ændre hen af vejen når du får prøvet dig lidt ad.
og så vil jeg lige gøre opmærsom på at du bør lære en ordenlig teknik især i de store øvelser, hvis du har mulighed for at få en kompetent fagmand(ikke altid en fitnessintruktør

)til at hjælpe dig så ville det være guld værd