Jeg startede med at cutte for ca. 4 uger siden, fordi jeg i løbet af de sidste par år er blevet lidt for fed.. Jeg har trænet i ca. 8 med små pauser pga. skader og lysten.. Nu er jeg opsat på, at tabe noget fedt.. Det går også okay, men har et spørgsmål, som jeg ikke har fundet svar på..
Lige lidt om mig..
23 år
ca. 110 kg
BF 27,5 % målt på badevægt 24 målt med tang
Jeg vil gerne ned på en fedtprocent omkring de 15 vil jeg tro.. I hvert fald mellem 8 og 20, som vist er det anbefalede for mænd.. Mit spørgsmål er så om jeg skal cutte ned i en omgang eller cutte til fx 19-20 så bulke 1-2 måneder og så cutte igen.?? Nogle gode råd, erfaringer er meget velkommen
Jeg cutter på 2300-2700 kcal, hvilket måske lyder meget lidt, men det passer med ca. 0,5 kg om ugen.. Jeg vil heller ikke tabe mig for hurtigt, da jeg vil undgå at miste for meget masse..





