er en sprtny bruger herinde på forummet, men har læst og kigget med de sidste par måneder..
Har igår været i tyskland for at købe en kettler semipro træningsbænk, så mangler et træningsprogram jeg kan bruge med de muligheder jeg har i sådan en bænk..har i øvrigt os en curlstang, og et par håndvægte.
Har gået i træningscenter i ca 4-5 år, men der var ikke mulighed for hverken squat eller dødløft, og bænkpres var der kun en smithmaskine, så derfor jeg valgte at træne hjemme fra nu af
men det vil så sige at jeg ikke har nogen erfaring i squat og meget lidt i dødløft.. men så det vel en god ide at gå et par uger og få kørt dem rigtigt ind inden jeg ryger på et program eller hvad syns i ?
Har kigget lidt på Bill Star's fundament program, men der jo nogen øvelser jeg ikk kan udføre, f.eks dips og chinsups, er der nogen gode alternativer til dem ?
glæder mig til at komme igang, og håber i kan hjælpe mig






