Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69646 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1425
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1422

Følg bodybuilding.dk på

Interrail

Udskriv emne


Debat om løst & fast

Tilbage til Off topic





Hey ya'll. Der har været en tråd om det før, men tænkte at jeg lige ville prøve selv.

Har nogle af jer erfaringer med interrail? Og evt. forslag? Økonomi, mad, bosteder, steder man skal holde sig fra osv.
Billede
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 589
Tilmeldt: 25. jan 2012, 16:46
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 999.00
- Squat: 999.00
- Dødløft: 999.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Lige hurtigt... var på interrail i 2006. God nok oplevelse.

Boede på hostels, fint nok. Husk at nogle togture kræver pladsbillet.
Skaf den interrail bog der er, der kommer vist en ny hvert år. LAD VÆRE med at smide den væk.
Generelt er mange ting billigere end i Danmark, spiste meget på fast food steder.

Generelt skal du holde dig fra turistfælder (surprise). Have en hængelås til din taske på hostels. Lad være med at tage noget med du ikke vil miste. Der er nul alkohol på stort set alle hostels. Google interrail og backpacking, mener der er et par gode guides et sted.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 100
Tilmeldt: 5. maj 2010, 21:14
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Jeg var afsted i 2009. Pisse grinern.

Vores rute hed;
DK -> Rom, 2 overnatninger-> Ancona, sejle med skib -> Patras -> Athen -> Ios, 5 overnatninger, vildt fed party ø, -> Beograd, 1 overnatning, billigt og overraskende fedt -> Split, 6 overnatninger, lækker chill på en campingplads med snorkling -> (hårdeste togtur i mit liv) -> Amsterdam, 5 overnatninger, ja, den taler for sig selv -> hjem. I alt +3 uger.

Østeuropa er fedt fordi det er billigt, og der for de fleste er masser af uudforsket kultur. Minus er at togene er shitty og kører langsomt, men i det mindste kan du rejse fri med dit interrailkort. I Italien SKAL du reservere plads i toget, hvilket typisk koster €15-20.

Vest på er dyrere, og der er rimelig langt at rejse, hvis du vil længere ned end Frankrig.

Hvis jeg skal give et godt råd er det at planlægge et par rejsemål hjemmefra, og ellers tage turen på gefühl. Det er tit sådan de mindeværdige oplevelser opstår. Og tag jeres problemer undervejs med ro - for der VIL opstå situationer med lange ventetider i midten af ingenting, og lortede situationer hvor I er sultne og trætte. Men det er det hele værd!

Mht. penge havde vi budgetteret 150 kr. pr. dag. Det overholdte jeg ikke helt, da jeg købte lidt gear i både Zagreb og Rom og havde kroniske munchies i Amsterdam.

Medmindre I ved I vil bo på campingplads, så drop trangia og den slags. Vi brugte ikke vores en eneste gang.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 281
Tilmeldt: 13. dec 2011, 14:41
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Off topic




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 62 gæster