Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1125
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1122

Følg bodybuilding.dk på

Kosttilskud & Program

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hej,

Jeg er ny herinde, men har trænet de sidste 9 måneder. Grunden til at jeg har oprette mig her er fordi at jeg mangler et nyt "input" til min træning, der er gået lidt i stå efter en ellers eksplosiv start.

Da jeg begyndte at træne for 9 måneder siden, vejede jeg 68 kg, hvor jeg i dag vejer 79. Denne vækst er dog lige så stille og rolig stoppet, og jeg tænkte at der skulle noget nyt til. Derfor er jeg for 14 dage siden begyndt at kører Mucletechs CellTech, et ubemærket supplement der har gjort at jeg at begyndte at stige lidt igen, dog mest i styrke.

Efter at jeg havde trænet i 3 måneder med træning hver anden dag (Her kørte jeg alle muskel grupper hver gang), begyndte jeg efter opfordring fra en af mine kammerater at dele mit program op i fire dage. dag 1, bryst, triceps, dag 2 biceps, ryg, mave, dag 3 skulder, ben, nakke, dag 4 fri. Det program har jeg så trænet 2 gange om ugen lige siden, således at jeg træner 6 dage op ugen i ca 1,5 t. af gangen. Her kører jeg ca. 4 øvelser til hver muskelgruppe, 3x8 tunge sæt i de fleste øvelser.

Min kost synes jeg ser fornuftige ud, en normal dag ser således ud:
morgen, halv l. frugt yoghurt med fiberkost, 3-4 hjemmebagte grove boller med nutella el. ost.
formiddag, 2 stk. banan.
frokost, 5-6 skiver rugbrød med leverpostej eller andet pålæg og en stor grov sandwich.
eftermiddag halv l. havregryn med mælk og rosiner.
Aften, stort måltid, fisk, kylling eller oksekød med kartofler eller pasta.

Mit primær fokus er på masse, styrke er blot en "ekstra gevindst," hvor armene helt klart er i centrum.
Derfor ville hører om havde nogle ideer til koststilskud og træning, så jeg kunne kommer godt videre.
Er Celltech et godt produkt? eller er det 400 kr.ud af vinduet?

På forhånd mange tak,
Christoffer. :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 21. dec 2009, 10:24
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



mellem morgenmad og middagsmad får du kun to bananer? Prøv at gå over i sidefunktionen og lav din kostplan, så er det nemmere at se hvad du får i løbet af dagen. Få tjek på dit ligevægtsindtag, og se hvad du mangler. Du kan evt. supplere med mandler.
At pumpe er at leve ;-)
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 325
Tilmeldt: 6. jun 2005, 14:27
 
Træner her: Hobro Helse Sport
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 40 gæster