Har lige et par spørgsmål jeg ikke selv har kunnet finde løsninger på!
Info: 181 cm høj, vejer 82 kg. Bokser 2 x om ugen og styrketræner 4 x.
Jeg har fuld styr på hvorfor det er vigtigt med kulhydrater efter træning- frigivening af hormon insulin, som buffer for, at få protein og, kreatin overført fra blodbanen til muskelcelerne o.s.v o.s.v
1. MEN. hvis man indtager 34 g protein + 5 g kreatin efter træning (styrketræning) hvor lidt kulhydrat kan man så nøjes med at tilføre for stadigt at få en god og hurtig optagelse nogen siger 15-30????
Ved godt at mange siger protein 40% af Bw og kulhydrat 75% af Bw efter styrketræning. Men det er sgu for voldsomt og det bruger jeg kun efter HIITs træning!
2. Hvis man vil indtage en shake før sengetid for, at holde kroppen i en høj anabolsk opbygning/reperationstilstand natten igennem og for at holde kortisol niveauet lavt-katabolt.
Hvor meget kreasin protein skal man indtage og hvilken produkter????
Ser meget frem til jeres svar







