Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1315
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1312

Følg bodybuilding.dk på

Mindre fedt% samtidig med voksende muskler!?

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hej BB.DK

Jeg har et ønske om en lavere fedt%, men jeg er ikke så fandens stor, så vil ikke miste den smule muskelmasse jeg nu har fået bygget op. Mit stofskifte er rimeligt højt, så hvis jeg begynder at motionere ofte, selvom jeg holder mig til min kostplan, vil jeg hurtig tabe fedt%.
Spørgsmålet er; Hvis jeg motionere, imens jeg spiser en masse proteinrig mad og træner hårdt i centeret, vil mine muskler så stadig have mulighed for at vokse? Eller vil de bare miste muskelvæv når jeg taber fedt%?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 46
Tilmeldt: 8. feb 2009, 17:19
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 85.00
- Squat: 100.00
- Dødløft: 135.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Energi overskud. Hvis du er i energi overskud kan du bygge mere muskel masse. Ellers går den ikke rigtig. Cardio bruger energi --> Du skal indtage mere energi for at være i energioverskud.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 274
Tilmeldt: 8. jan 2009, 14:09
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Ja du skal bulke for at tage mere muskel masse på .. Hvis du bare fortsætter med dit kost program og dyrker med motion taber du kun fedt .. Men så bliver du jo også mere makeret. også bagefter kan du jo så bulke :)
Et liv - én krop - én sjæl - få det bedste ud af det!

Mål
Lavere fedt % og stige i styrke

Tjek min log viewtopic.php?t=25187&highlight=
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1076
Tilmeldt: 21. dec 2008, 18:19
Geografisk sted: Augustenborg
 
Træner her: Sport og fitness Augustenborg
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 150.00
- Dødløft: 170.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (7)
Kostplan: Vis kostplan



vil det sige at jeg bare skal sørge for hele tiden at spise en masse kulhydrater? og så vil mine muskler kunne vokse samtidig med at jeg får en lavere fedt%?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 46
Tilmeldt: 8. feb 2009, 17:19
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 85.00
- Squat: 100.00
- Dødløft: 135.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Hvis du tager 1kg. muskler på og holder samme fedtmasse vil din fedt% jo falde. Så hvis du bulker moderat, altså næsten uden at tage fedt masse på vil din fedt procent falde. Moderat bulk er ved at du ligge ca. 100-300kcal. over dit ligevægtsindtag. Hvis du laver cardio stiger dit ligevægtsindtag.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 274
Tilmeldt: 8. jan 2009, 14:09
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Ungen skrev:Hvis du tager 1kg. muskler på og holder samme fedtmasse vil din fedt% jo falde. Så hvis du bulker moderat, altså næsten uden at tage fedt masse på vil din fedt procent falde. Moderat bulk er ved at du ligge ca. 100-300kcal. over dit ligevægtsindtag. Hvis du laver cardio stiger dit ligevægtsindtag.


det sku svært at bulke uden at stige i fedt%, med mindre man er nybegynder og får dejlige begyndergains.

Hvis du ik synes du stor nok ville jeg også bulke moderat, med et lille overskud og opnå en ordenlig masse for så senere at smide det overskydende fedt
The one and only Patman:)
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 2664
Tilmeldt: 9. apr 2008, 20:25
Geografisk sted: Sønderborg
 
Træner her: Sønderborg Fitness
Zielkes Fitnessklub
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 140.00
- Dødløft: 200.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (62)
Kostplan: Vis kostplan



Det kan du have ret i. Var nok lidt for hypotetisk/teoretisk. :wink:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 274
Tilmeldt: 8. jan 2009, 14:09
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Som det er blevet svaret på mange gange før på forummet her, så kan det godt lade sig gøre, at øger muskelmasse samtidig med at man smider fedtet, eller ihvertfald veligeholder den fedtprocent man har.

Der er flere som har haft gode resultater ved at kombinere kcal overskud med kcal underskud. Det går ud på at man kigger på tingene i 48-timers perspektiv. Hvis vi starter med træningen, så ligger du altså i 24 timer efter træningspasset i kcal overskud fordi træning medfører høj insulin niveau som kan bruges til ens fordel idet det betyder øger optag af kulhydrater. Efter de 24 timer ligger du så i kcal underskud indtil 6 timer før træning hvor du så holder ligevægtsindtaget frem til næste træningspas. Når du ligger i kcal underskud kan du med fordel lave cardio.

Hægt mig ikke på antal timer for har fuldstændig glemt de præcise intervaller, men ret mig gerne for det. pointen er bare at det godt kan lade sig gøre...

for tredje gang skriver jeg om det her og jeg kan stadig ikke huske hvad brugeren hedder, ham som lavede log over netop sådan et program. Kan i hjælpe? Han ror vist, og hans profilbillede er faceshot af hamselv med hætte over hovdet... har også sin egen hjemmeside.... :king:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 84
Tilmeldt: 14. feb 2008, 16:58
Geografisk sted: Lyngby
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 50 gæster