Pzyrex skrev:Det er interessant hvordan nikotin har fået et dårlig ry fordi alle forbinder det med cigaretter. Men nikotin, isoleret set, er ikke nødvendigvis helt dumt. Jeg tænker dog ikke du vil få det store ud af nikotin i en fysisk-relateret præstationssammenhæng. Her vil nikotin egne sig bedre i sammenhænge hvor der sigtes efter årvågenhed og koncentration.
Vær dog opmærksom på at bivirkningerne ved brug af nikotin (i fravær af cigaretter) er ret underbelyst. Og der er altså studier som peger på, at det kan være forbundet med øget risiko for hjertesygdomme. Naturligvis slet ikke i samme grad som hvis du implementerede nikotinen via en cigaret i din orale indgang, but still.
Ja nikotin er med god grund et dårligt ry! Omvendt taler vi om virkelig små doser ift. nikotintyggegummi (2 mg) * 3 til 4 træningspas fx i løbet af en uge. Det svarer vel til en enkelt cigaret nikotinmæssigt?
Igen er bivirkningerne nok minimale hvis man ikke indtager mere end denne dosis.
Man kan måske argumentere for at ½ liter energidrik er ligeså usundt - hvis ikke mere.
Snackman skrev:Har ikke brugt det som pre-WO. Har tidligere hørt, og ikke gidet at undersøge det nærmere, at nikoten er appetit nedsættende. Er der nogen som ved om dette passer? I så fald kunne nikotin tyggegummi da muligvis anvendes i forbindelse med at fedttab, hvis man har problemer med at holde appetitten nede.
Har vi lige fundet det næste wonder drug?
Ja jeg har også læst at det har en appetitnedsættende effekt hvorfor bodybuildere også har brugt det under deres cuts.