Jeg er en relativ nybegynder ingen for styrketræning så det eneste jeg gerne vil frabede mig er dumme kommentarer - resten skal i bare fyre løs af, for odds er jeg ikke ved det
Jeg har trænet siden midt i oktober, men da jeg er ret spinkel har jeg passet lidt på i starten for ikke at skade mine led og sener (Og så var der noget med en eksamensperiode, suk). Men nu er jeg ved at være klar til at gå i gang med lisså stille at øge vægten.
Mit mål er at tage moderat på i vægt - helst i form af muskelmasse. Og så generelt bare styrke mine muskler. Da jeg er studerende betyder det at jeg ikke har tid til at træne hver dag og gå igennem 117 øvelser for hver muskelgruppe ;)
Sådan rent infomæssigt så vejer jeg 70 kg og er 1,95 høj (læs: ja, meget spinkel og tynd og det hele ;)
Træningsprogram
Jeg regner med at køre følgende program:
Dag 1:
Ryg: Standing T-bar row, kabel både vertikal og horisontal, samt en håndvægts row. Og så en liggende rygløft med og uden en vægtskive i hænderne.
Skulder: Upright row, front raise, skulderpres, lateral raise
Dag 2: Løbetræning
Dag 3:
Bryst: Bænkpres og flyers med både håndvægte og kabel.
Triceps: Kabel "pushdown", liggende extension med stang.
Biceps: Håndvægte: Curls, jackhammer curls, concentration curl
Stang: preacher curl
Mave: Liggende benløft, incline sit-ups og side bends. En gang imellem rotary torso men den er jeg sku ikke så glad for ;)
Dag 4: Løbetræning
Rinse repeat.
Så har jeg så tænkt mig at træne ben en gang om ugen oveni tillæg til det andet, og så holde løbefri dagen efter (så effektivt 3 dages pause til ben efter træning af dem). Det kommer bare til at være noget simpelt benpres og bøjninger.
Så vidt jeg kan se (og mærke dagen efter træning) rammer det meste ved det her program. Dog hvis der er nogen der kan se himmelråbende mangler, sig endelig til.
Mht. intensitet og reps så kan jeg pt. ikke tage så meget vægt men det kommer forhåbentlig. Jeg laver 5x8 plus/minus, og vægten er så jeg nærmest ikke kan tage 8. rep de sidste par gange. Det er mellem 8 og 10 kg ved samtlige håndvægtsøvelser (undtagen ryg hvor jeg tager 15), og mellem 20 og 40 kg på de forskellige stænger.
Er det fornuftigt at køre på den måde? Skal jeg presse mig selv endnu mere, eller tage flere reps med lidt mindre vægt på?
Mad / spisevaner / hvad man nu kalder det ;)
Man siger så vidt jeg har hørt 1 g protein pr. kilo kropsvægt pr dag. Det er i mit tilfælde 70g protein dagligt. som basisneed - og derudover skal jeg så bruge noget til at bygge af, amirite? Normalt ser en træningsdag ud således:
Morgenmad. Et par dl. grov müsli med mælk. Hertil en skive rugbrød med ost, vitaminpille og 2 kapsler fiskeolie.
Frokost. Varierer meget alt efter om jeg er på uni eller hjemme - det er ikke altid jeg lige kan tage mig sammen til at lave en madpakke. Består enten af rugbrød med assorteret pålæg, eller en sandwich. Også fra tid til anden en gang mager hytteost.
½ times tid før træning ryger der en skive rugbrød med pålæg og et glas juice.
Jeg tager en shake med 50g protein samt et glas kakaomælk lige efter jeg kommer hjem fra træning. Derefter begynder jeg at lave aftensmad. Hvad jeg spiser er ret varierende så det er svært at sige noget generelt der, men jeg prøver at spise primært kulhydrat og protein.
Oftest spiser jeg også lige en skive rugbrød til natmad.
Jeg er godt selv klar over at der mangler mellemmåltider i ovenstående, rent principielt. Jeg skal blive bedre til lige at nappe et æble eller to i løbet af dagen ;)
Er der noget heri at sætte fingre på? Jeg forsøger også her at 'presse mig selv', dvs. grovæde ret meget, i og med målet jo er at opbygge noget muskelmasse.
Vil i vurdere at jeg også skal drikke proteinshake når jeg har været ude og løbe?
Og så mht. det kreatin jeg hører så meget om. Er det nødvendigt? Er det "noget som hjælper men ikke er strengt nødvendigt"? Er det noget man bare ikke KAN leve uden at spise? Jeg har nemlig som kemiker nogle skeptiske forhold til det :p
Så - fyr løs! Alle kommentarer, undtagen de dumme, er velkomne







