Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69701 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1226
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1224

Følg bodybuilding.dk på

Nyt træningsprogram

Udskriv emne


Træning for styrke og eksplosivitet

Tilbage til Styrketræning





Hej,

Jeg dyrker kampsport på meget højt niveau, og skal til at begynde at træne op til den nye sæson nu her. Jeg har længe lagt og hoppet mellem 2 vægtklasser, og ønsker nu at rykke en vægtklasse op, for ikke hele tiden at skulle tabe sig op til diverse stævner jeg deltager til. Målet er at blive stærkere, samt så eksplosiv som overhovedet mulig.

Det handler om at jeg skal til at tage 4kg på, som jeg vil gøre iform af styrketræning. Det er ved at være længe siden jeg sidst har dyrket styrketræning og tænker derfor at jeg først er nød til at opbygge masse før jeg begynder at bygge styrke på.

Jeg begynder samtidigt med en strict kostplan, men hvor mange kalorier skal jeg være over min ligevægtsindtag, for at tage så lidt fedt på som muligt, men samtidigt kommer op i vægt rimelig hurtigt?

Er det den rigtige måde at gøre det på, eller vil i foreslå noget andet?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 39
Tilmeldt: 30. aug 2012, 20:42
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 48.00
- Squat: 85.00
- Dødløft: 85.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg ser ingen grund til at rushe en vægtklasse op. hvorfor ikke bygger langsomt derop og fylde den ud langsomt.

jeg ville fokusere på styrke og eksplosivitet. Muskelmasse kommer også ved at træne for styrke, og der er mange faktorer der spiller ind.

Hvis jeg skulle tage 4 kg på og en vægtklasse op ville jeg ligge omkring 200 kcal i overskud og så træne for styrke og eksplosivitet. ser ikke de store fordele i at pakke de 4 kg på mega hurtigt hvis formålet er at forblive lean, med mindre du ønsker at bygge over klassen for at cutte ned til den?
Brugeravatar
 
Reputation point: 189
 
Indlæg: 4376
Tilmeldt: 22. nov 2011, 00:51
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 90.00
- Squat: 155.00
- Dødløft: 175.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Styrketræning




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 14 gæster