Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69647 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1718
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1716

Følg bodybuilding.dk på

Proteinpulver ell. weight gainer?

Udskriv emne


Kosten og dens betydning for optimale resultater

Tilbage til Kost & kosttilskud





Hey alle.
Jeg er en 15-årig gut der har trænet i omtrent 10 uger nu. Jeg er begyndt at overveje proteinpulver for at få bedre resultater, men siden jeg er meget tynd og senet, er jeg nu begyndt at overveje en weight gainer, for at blive lidt større, og få mere at brænde af. Jeg kan ikke helt finde ud af hvad der er bedst til mig; jeg har meget svært ved at tage på, og kan mere eller mindre spise alt uden at blive tyk eller tage på i vægt. Mit mål er at blive markant markeret, og noget større end jeg er nu; dog ikke for stor (selvom det nok næppe bliver et problem :D ) Jeg træner omkring 3 - 4 gange om ugen, og mine primære fokus'er er mave, bryst, biceps og lår. Hvad er bedst til mig for at nå mine mål, og hvad er det helt præcist de to kan og gør?
tak på forhånd!
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 10. mar 2014, 20:31
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



2 ting.

1. Du spiser ikke nok. Det med at du kan spise og spise alt er løgn. Skriv alt det ned du spiser i løbet af en dag.

2. Siden du er ny, burde du koncentrere dig om et begynderprogram. 5x5 stronglifts kan anbefales.
Brugeravatar
 
Reputation point: 50
 
Indlæg: 388
Tilmeldt: 30. jan 2014, 17:17
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Nu synes jeg ikke man skal blive alt for nazi med kosten når man har trænet i 10 uger. Det vigtigste i min optik er at du er i kalorieoverskud. Især aftensmaden er besværlig at bestemme, når man stadig bor sammen med mor og hun bestemmer maden. Du skal bare sørge for at du er i et nogenlunde (200-400 kcal) kalorieoverskud.

Jeg forslår dig, at du tager en god potion havregryn til morgenmad med mælk. Evt gør det lækkert med nogle nødder, rosiner eller hvad du ellers kan lide. Jeg tilsætter intet udover end havregryn og skummetmælk. Noget nogenlunde sund frokost. Kan fx være en grov sandwich, rugbrød osv. Derudover skal du have lidt frugt og grønt for at få mineralerne. Og drik masser af vand. Så skulle du gerne være godt på vej. Det er absolut ikke nødvendigt at tælle kalorier hele tiden og være varsom på ALT du indtager, selvom mange på bb.dk mener det. En pizza eller burger i ny og næ slår ingen ihjel, og det kan også give dig et nemt kalorieoverskud. Bare du ikke spiser det hver dag. Alt med måde.

Derudover skal ikke have fokus på mave, bryst, biceps og lår. Glem det. Hvis du gør det kommer du til at ligne Quasimodo pga at mavemusklerne og rygmusklerne kommer i ubalance og du kommer til at gå underligt. Hvis du vil undgå at ligne ham, så skal du også træne ryg. Back to basic er et udmærket program som kommer igennem det hele.
Dette program vil jeg foreslå: http://news.bodylab.dk/artikler/261-sto ... -to-basics.

Jeg synes dog at du skal lære det grundlæggende. Det kan godt være at det ikke er sjovt at læse alt dette, men hvor gad jeg godt at kunne sende dette link til mig selv da jeg begyndte. Man kunne have fået SÅ MEGET MERE ud af træningen og kosten!

God læselyst:
newbies-helpfile-t23444.html

Ang. Proteinpulver vs. weight gainer. Det er fuldstændig irrellevant. Det er desværre ikke noget mirakelpulver. Hvis du ikke er i kalorieoverskud, så vil du ikke blive større af det. Jeg bruger selv proteinpulver og tager 2 scoops om dagen.
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 339
Tilmeldt: 2. maj 2010, 17:46
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 122.50
- Squat: 135.00
- Dødløft: 170.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Kost & kosttilskud




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 52 gæster



cron