
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69646 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag
Mussetrussen skrev:Det The Rookie laver er nærmest kunst. Det' sgu smukt

Mr. PopEye skrev:bahar skrev:Mr. PopEye skrev:bahar skrev:
Det eneste jeg laver om er indkomsten, og jeg tjener ikke mere end 120-180 k om året (løn+SU) Skal jeg så skrive et højere beløb på fx 10k mere?
Hvis du skriver mere på, så går din trækprocent op og fradraget ned, dvs. du betaler for meget i skat og får således penge tilbage. Tror ikke 10.000 er nok, men når man er inde og ændre det, er der en "vis konsekvenser", hvor man kan se sit gamle og nye skattekort, og så kan du se om noget er blevet ændret..
Min trækprocent ændre sig ikke, men har fået sat den op på mit arbejde.
Men fradaget bliver jo højere jo mere man tjener, så man kommet jo til at betale mindre skat, hvis man tjener lidt mindre end angivet?
Mener ikke arbejdsgiver kan gå ind og ændre, efter der blev lavet E-skattekort. Prøv fx at skriv du tjener 500.000 og så prøv at regulere derfra med 50.000, så kan du se forskellen. Men nej, fradraget bliver mindre jo mere man tjener..


bahar skrev:Men fradaget bliver jo højere jo mere man tjener, så man kommet jo til at betale mindre skat, hvis man tjener lidt mindre end angivet?

fedania skrev:bahar skrev:Men fradaget bliver jo højere jo mere man tjener, så man kommet jo til at betale mindre skat, hvis man tjener lidt mindre end angivet?
Altså. Hvis du ikke får det maksimale beskæftigelsesfradrag, så er det korrekt, at det specifikke fradrag vil stige. Men de andre fradrag er mig bekendt fuldstændig uafhængige af din indkomst - jeg kan i hvert fald ikke komme i tanke om andre indkomstbetingede fradrag.
Jeg forstår ikke helt hvad det er for en tanke der ligger bag, at du mener man kommer til at betale mindre i skat, hvis man tjener mindre end angivet på forskudsopgørelsen. Kan du give et eksempel med tal eller forklare det lidt nærmere?

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 50 gæster