Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69701 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1236
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1234

Følg bodybuilding.dk på

Står din træning stille eller er du bare kørt sur ?

Udskriv emne


Træning for styrke og eksplosivitet

Tilbage til Styrketræning





Så trænger du til variation !

Tænkte om vi så ikke lige skulle lave en lille tråd, med vores egne gode råd til hvordan man kommer videre træningsmæssigt hvis man står lidt stille eller bare er kørt sur i ens træning. Jeg lægger lige ud:

1.
Skifter en gang imellem meller let/tung træning. Kører iøjeblikket kun 5 rep. i samtlige øvelser/muskel grupper efter vi havde en diskution om dette herinde. Dette har sku sat skub i træningen - er vel gået ca. 10 % frem i næsten samtlige øvelser og da jeg er under diæt har jeg nu lettere ved at komme igennem træningen og føler det er sjovt igen !

2.
Havde ikke længere synlige resultater med min mave træning så skiftede fra mange rep til få reps med stor belastning på - Dette har sparket røv !

3.
Har kørt flere "vægt fri" dage ind i mit program - ved det kan være svært for nogen, da mange brænder for at træne, dette har sammen med de ovennævnte punkter virkeligt givet fremgang

4.
Skifter center en gang imellem - dette giver nye oplevelser, nye maskiner/udstyr & inspiration. Og så glæder man sig pludselig alligevel til at komme tilbage til sit gamle center, så man kan vise gutterne sine fremskridt. Træner evt. bare nogen gange med en anden tæning makker i et andet center i weekenden (skal ned og prøve et nyt idag). - Og så er der selvfølge en ekstra bonus i dette - Nye dejlige piger at kigge på (hvis det nu er det man kigger efter Marle :wink:

5.
Har kørt nye cardio rutiner ind i programmet - Så nu kører jeg eksemplevis spinning (hvilket jeg for et år siden kunne troede var for tøser og tændstikker). Det er pisse sjovt (kører du hårdt nok, er det lige som at være på stoffer, så man bliver hurtigt HOOK på dette). Endvidere er her også et bonus råd - jeg sidder altid på bagereste række (lige som i skolen, he, he), dette giver en fantastisk visuel oplevelse-hvis i forstår(kun tøser på mit hold) :D

Glæder mig til at se jeres tip !
Sidst rettet af Boye 22. feb 2005, 19:29, rettet i alt 1 gang.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 9283
Tilmeldt: 3. jan 2005, 13:14
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



6 får en mindst lige så seriøs trænings partner som man selv er... har lige fået en ny, og det tror jeg bliver godt!
The Genetic Freak!!
Brugeravatar

 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3743
Tilmeldt: 20. nov 2004, 18:49
Geografisk sted: Sønderborg
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 150.00
- Dødløft: 120.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Styrketræning




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 18 gæster