Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1134
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1132

Følg bodybuilding.dk på

sygdom og styrketræning

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





siden i sidste mandag har jeg haft kvalme, hvilet blev bedre med træning hver aften, hvor efter kvalmen så kommet igen næste dag og fortsat sådan indtil i torsdags hvor jeg begyndte at hoste lidt. det førte til at jeg i fredags modvilligt lagde mig syg med en mild halsbetændelse (38.5 i feber, vildt ondt i halsen, hoste, ondt i ører og hoved samt forkølelse). meningen var at jeg skulle have trænet fredag, lørdag og søndag, da jeg havde holdt min hviledag tidligere på ugen. dette måtte jeg droppe, da jeg simpelthen havde det for dårligt. heldigvis går det fremad nu, men er jeg rask nok til at træne på onsdag? - jeg har ikke feber, men er forkølet, hoster stadig en del og har ondt i hovedet, men har dog fået min stemme tilbage. vil det forværre min sygdom at træne hvis det allerede går den rette vej?

hvis jeg ikke træner på onsdag har jeg ikke trænet i 6 dage, og normalt træner jeg hver dag.

hvad er klogest i denne situation? skal jeg bare igang eller skal jeg skippe træningen endnu en dag? jeg vil ikke være syg længere også pga. gymnasie!

hvad skal jeg gøre? jeg savner fitnesscentret helt vildt :(
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 5
Tilmeldt: 28. jun 2013, 13:24
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Det er meget vigtigere for din krop at restituere i stedet for at tæske den igennem. Samtidig er det vigtigt at du får tilført din krop en masse næring, så den har energi til at bekæmpe sygdommen, specielt protein er vigtigt.

Udover dette burde du i stedet for kun at tænke på dig selv også tænke på dine medmennesker i fitnesscenteret. Jeg har personligt ikke lyst til at røre ved vægte eller maskiner, der har bakterier fra din hoste og blive syg.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 49
Tilmeldt: 3. jan 2013, 16:35
Geografisk sted: München
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Spis en masse, drik en masse vand og slap af.

Når man en bliver syg handler det om at blive helt rask så hurtigt som muligt - ikke om hvilke dage kroppen måske kan holde til en træning.
"Det er fandeme fedt at være massiv når man knepper, man kan bare smadre piger fuldstændig"
- Mapsen 2017, 123 kg

Billede
Brugeravatar
 
Reputation point: 1330
 
Indlæg: 3987
Tilmeldt: 19. jan 2012, 16:18
Geografisk sted: Mother Russia
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Prof. Bach. Fysioterapi stud.
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 113
Tilmeldt: 14. apr 2012, 12:40
Geografisk sted: Aarhus
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 135.00
- Squat: 130.00
- Dødløft: 165.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 4 gæster