Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 763
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 760

Følg bodybuilding.dk på

The Smith Machine!

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





Men altså? er det ikke ligemeget hvis man er svagere i frivægt end man troede fordi man har brugt smith maskinen? man er jo stadig blevet stærkere.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 41
Tilmeldt: 11. sep 2010, 08:59
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



mester95 skrev:Men altså? er det ikke ligemeget hvis man er svagere i frivægt end man troede fordi man har brugt smith maskinen? man er jo stadig blevet stærkere.


.. jo, men problemer kan opstå i det omfang at f.eks. din pressekæde i form af pec's, triceps og delts er blevet stærkere, men musklerne i din rotatormanchet er ikke fulgt med proportionalt, fordi du har arbejdet med vægten i en fastlåst bane - hvilket har taget de små stabilisator-muskler ud af ligningen. Jeg holder selv meget af at køre f.eks. incline-press i smith, men jeg følger så op med andre øvelser med frivægte - som f.eks. dumbbell-presses eller chest-dips. Smith'en er en glimrende opfindelse, sålænge den bliver brugt fornuftigt og som supplement til presøvelser med frie vægte.

Squat i smith er dog en dum idé, hvis du endelig vil ha' et halvt ton vægt at lege med på ben-dagen - så gør det i leg-pressen.
.. eat, drink, fornicate, defecate, dream, dance, die.
Brugeravatar

 
Reputation point: 1244
 
Indlæg: 11519
Tilmeldt: 27. jan 2010, 01:10
Geografisk sted: The Perimeter
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



TAK! :)

Idag var jeg nede i centeret, og lavede bænkpress uden smith. DET GIK GODT :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 41
Tilmeldt: 11. sep 2010, 08:59
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan


Foregående

Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 10 gæster