Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 957
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 954

Følg bodybuilding.dk på

Træning af underarm

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hej BB

Jeg har døjet med træning af min venstre underarm der gør, at jeg ikke kan komme videre. Det er formentlig en skade i venstre underarm, hvor der på knoglen/langs knoglen samles betændelse og hvorpå der opstår ømhed (den del af underarmsknoglen, der løber i forlængelse af lillefingeren. Forekommer fra håndled og til omkring start af albuen). Det er/har været overbelastning, og jeg har on/off genoptrænet den og ellers er jeg desværre fadet lidt ud fra min træning grundet skaden. Nu skal der gøres noget ved det.

Problemet mistænker jeg at ligge i mit greb og min grebsstyrke, da "skaden" forværres/opstår under trækøvelser og øvelser, hvor tung vægt skal holdes.

Status pt. er, at jeg har udført underarmstræning (en håndvægt holdes hvorefter håndleddet vippes op og ned. Kender ikke navnet på øvelsen).
Imidlertid har jeg også trænet "motorikken" i underarmen, hvor jeg skiftevis har åbnet og knyttet min venstre hånd (fuldt ud og så spændt derefter). Dette har givet anledning til, at skaden sprang op igen.

Det kommer til udtryk når jeg f.eks. skal anvende mit greb (roning, styrketræning) men også når jeg ligesom bruger hånden - f.eks. når jeg skriver på en computer. Det opleves som en spænding/muskeltræthed langs underarmen, der mere eller mindre løber ud til lillefingeren og ringfingeren. Det kan virke en anelse følelsesløst/snurren. Det kan sammenlignes med følelsen man har, efter en udført træningsøvelse.

Nogen der har erfaringer med lignende eller forslag til, hvad jeg skal gøre?

Jeg vil nemlig gerne snart tilbage til at løfte tunge vægte og ikke kun lave kropsøvelser på gulv. Ligeledes irriterer det mig, når jeg f.eks. som nu skriver på et tastatur.

Med venlig hilsen
Christoffer
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 10. feb 2014, 15:42
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Det kan skyldes utroligt mange ting. Hop til lægen med det og få en henvisning til en, der ved noget om det.

Mht. wrist curls, som øvelsen du beskriver hedder, er en elendig tilgang til træning af styrke i grebet.
Pind - Since light travels faster than sound, some people may appear bright until you hear them speak.

Opnå dine resultater:
Facebook:Isaksen Fitness - Personlig Træning, Coaching & Kostvejledning
Hjemmeside: www.isaksen-fitness.dk
Brugeravatar
 
Reputation point: 502
 
Indlæg: 6135
Tilmeldt: 30. sep 2007, 23:04
Geografisk sted: Svendborg
 
Træner her: Performance Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
- Squat: 255.00
- Dødløft: 230.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 6 gæster