__________
Baggrund:
Jeg spillede basketball på eliteplan siden jeg var 14 år og trænede 8 gange om ugen samt vægttræning 4 gange, og hoppetræning 2 gange om ugen. Indtil jeg blev 18 og var for skadet til at kunne fortsætte. I de ca. 4 år erhvervede jeg mig et par skader, som springerknæ, brækket ankel og fik slået min højre skulder af led 3 gange. Selv efter 6 måneders genoptræning er min skulder stadig temmelig svag og jeg har dagligt problemer med den nu. Jeg var vildt spinkel som knægt, så selv med al den træning er jeg ikke stor i dag, men kun almindelig af bygning. Jeg var dog meget cut da jeg var i træning og det er det jeg ønsker at opnå igen. Den vægttræning jeg lavede dengang var altid 3x15 på maskiner eller med håndvægte/vægtstang. Og jeg kan forstå at det er ret mange reps men vi trænede jo mest for udholdenhed, så jeg tvivler på at jeg skal have det samme program nu.
__________
Jeg er lige gået i gang med at træne igen (solo), og min plan er at tage det lidt med ro i starten men alligevel at tage fat. Jeg håber på at jeg kan træne 6 gange om ugen efter et par uger og planen er lige nu at opvarme med at løbe 2-3 km. og så løbe den samme distance efter vægttræning også (er det for meget/dumt?). Men jeg er i tvivl om hvad jeg skal gøre når det kommer til vægttræningen, indtil videre har jeg bare trænet hele kroppen med det program jeg kender og dvs. 3x15 ved hver maskine. Men det kan umuligt være rigtigt for mig nu, når jeg ikke dyrker så meget sport og ikke træner for at kunne yde maksimalt 40 min. ad gangen.
Jeg har læst en del opslag herinde indtil videre, og læst nogle artikler. Men det er ikke mange der har med cardio at gøre så vel som vægttræning, og jeg tænker at jeg også skal løbe en del hvis jeg gerne vil have et effektivt vægttab.
Mange tak fordi i gad at læse mit opslag, jeg håber på noget godt information så jeg ikke spilder min tid på ineffektiv træning







