A Menace To Chicken skrev:Moody skrev:dlr.ma din fascination af pro bodybuilderes træningsmetoder vil ingen ende tage, det kan godt være de er massive ud over alle grænser, men det skal nok primært tilskrives deres styrke, krudtmisbrug, hårde træning, genetik og træningserfaring end faktorer såsom at de kører bænkdips istedet for alm dips.
Derfor kan man jo godt blive fascineret alligevel, drl.ma skriver jo også at Arnie's program ikke er for normale mennesker. Jeg har dyrket amatørboksning i en del år, og er selvfølgelig ekstremt betaget af Mohammad Ali, men jeg bilder mig på ingen måder ind at jeg har potentiale, endsige stamina, til at kunne følge i hans fodspor. Ligesådan har jeg det med Arnold, Rühl og Coleman.. - jeg beundrer dem for deres resultater, og deres "freakishness", men jeg ønsker hverken at se ud som dem eller træne som dem.
Og det eneste krudt jeg tager, er chili-dressingen på Harry's Place - som kaldes Krudt.
helt enig, det er dog ikke hans idoldyrkelse jeg stiller spørgsmålstegn ved, men derimod at han i et væld af diskussioner kategorisk har afvist ethvert rationale omkring proffernes træningsmetoder langtfra nødvendigvis skal implementeres i den almindelige hobbymotionist's program.





