Jeg læser og læser om al muligt om at vægte er bedre, det passer sikkert også men, da jeg har fået ret gode resultater med maskiner, så ser jeg ikke noget problem i at forsætte, vel?
Jeg vil vove at påstå, at du vil få langt bedre resultater med frie vægte - en masse store flerledsøvelser, dødløft, squat, military osv - og det må du også have læst.
Og de havde sikkert hellere ikke lavet alle de maskiner hvis de var hlet ude og skide
Jo det har de faktisk, vil jeg næsten sige. Den eneste grund til, at der står så mange maskiner, er fordi det virker tiltalende på Hr og Fru Jensen, maskinerne lokker flere kunder i butikken. Man føler sig mere tryg i en maskine og den er nemmere at bruge end en fri vægtstang.
Men hvis du vil have gode resultater, så drop maskinerne og kom igang med frie vægte. Det er et godt råd.