Jeg kører et fullbody program 3 gange om ugen. Har fungeret fint nok men efter længere tid har jeg fået problemer med min Iskias nerve i lænden. Det medførte at jeg holdte 3 måneders pause. Er begyndt igen men er 95% sikker på at det var dødløft der skyldes det og en dårlig maveøvelse. Maveøvelsen er skiftet ud da min fys viste mig en anden. MEN! han mente ikke at jeg behøvede at stoppe dødløft, men derimod bare fokusere mere på teknikken. Jeg har nu kørt dødløft i 2 måneder hvor jeg bevidst har steget meget langsomt i vægt, men nu hvor jeg er kommet lidt op i den tunge afdeling kan jeg mærke en uro i iskias nerven igen. Har undersøgt teknikken på kryds og tværs og har også fået mange til at undersøge om jeg løfter ordenligt uden at skade mig selv. Det har vist sig at jeg gør det ordenligt, men af en eller anden grund har min iskias nerve ikke godt af dødløft. Nu har jeg valgt at stoppe øvelsen og vælge en anden, men skal lige finde en øvelse som kan bruges. Så har lige to spørgsmål:
1) Hvilken øvelse kan jeg bruge i stedet for dødløft? Køre også pulldowns til den øverste del af ryggen. Er næsten 100% sikker på at jeg ikke kan køre BBR da den nok belaster min iskias nerver yderligere.
2) Når jeg træner er jeg begyndt at tage en push øvelse og i pausen tage en pull øvelse og så tilbage til push osv... pga. det spare jeg en masse tid - men vil lige høre om det er fornuftigt at gøre det?





