Areobic and Anaerobic Traning in Soccer, 2007

- Skærmbillede 2010-08-12 kl. 08.46.03.png (136.15 KiB) Vist 3922 gange
Forfatter:Professor, Jens Bangsbo, University of Copenhagen
Jens Bangsbro er professor på Institute of Exercise and Sport Sciences, University of Copenhagen, hvor han har opnået en Phd. i ”Physiology of Soccer - with special reference to high intense intermittent exercise". Han har fungeret som konsulent for Juventus og har igennem de sidste 3 år været assistenttræner i klubben. Han var ansvarlig for den fysiske træning for det danske landshold før VM 2002 og var med som hjælper ved EM 2004. Han er FIFA og UEFA instruktør. Jens Bangsbo har tidligere selv været professionel fodboldspiller og spillet flere kampe i rødt og hvidt.
”Football is not science – but science may improve the level of football”Hjemmesider:http://www.soccerfitness.com/http://www.bangsbosport.com/Niveau: Bogen dækker basiskravene for UEFA B licens træner mht. konditionstræning. Bogen er skrevet på let læselig engelsk og man behøver ikke være noget fodbold geni for at læse den. De fysiologiske forklaring er nede på jorden, så de fleste ville kunne være med. Bogen er flot illustreret med mange grafer, tabeller og billeder.

- Skærmbillede 2010-08-12 kl. 08.45.38.png (133.11 KiB) Vist 731 gange
Antal sider:212
Indhold:Nedenstående er hovedoverskifterne for afsnittene i bogen. Afsnittene kan yderligere uddybes efter ønske.
Indhold:
Characteristics of fitness training
Physical development and training of young players
Warm-up an recovery activities
The training session
Aerobic Training
Anaerobic Training
Planning the season
Anmeldelse:”Aerobic and Anaerobic Training in Soccer” er en bog, som alle der beskæftiger sig med fodboldtræning på alle niveauer burde læse. Bogen omhandler primært den aerob og anarob del af træningen. Bogen starter god ud med en analyse af fodbold som sport og forskellige spillepositioner mht. kondital, styrke, højde, antal kilometer tilbagelagt i løbet af en kamp osv. Karakteristikken af de forskellige træningsformer samt fysiologien bag er glimrende knyttet til funktioner/situationer i fodbold, og der er et utal af eksempler på hvordan de forskellige ting trænes. Bogen indeholder et helt afsnit om træning vedrørende spillere før, under og efter puberteten og karakteristik af de forskellige dele af overgangen fra barn til voksen. Baggrunden for bogens tilgang er videnskabelig velfunderet og tager udgangspunkt i et hav af studier samt tests af internationale og danske topspillere. Bogen er også gavnlig for folk som ikke spiller fodbold, men bare interesserer sig for cardiovaskulær træning i forhold til opvarmning, restitution, træningsmetoder samt planlægning.
Fremtidige titler:”Areobic and Anaerobic Traning in Soccer” er første bog i træningsserien af Jens Bangsbo. De fremtidige bøger er på UEFA A niveau og titlerne bliver:
Fitness Testing In Soccer – Fitness Training in Soccer II
Specific Muscle Training in Soccer - Fitness Training in Soccer III
Nutrition in Soccer - Fitness Training in Soccer IV