Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69703 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 807
Medlemmer: 1
Skjulte: 0
Gæster: 806

Følg bodybuilding.dk på

Basisøvelser i FB

Udskriv emne


Træning for styrke og eksplosivitet

Tilbage til Styrketræning





Som sagt, hvor finder i energien og motivationen til at tage et helt træningspas i et FB program med alle basisøvelser + hvad der ellers måtte være?

Hvis vi bare fokuserer på de 3 store (+ evt noget overhead press), er det så kun mig der virkelig kan mærke hvordan ydelsen i de enkelte øvelser falder og stinger alt afhængig af hvilken række følge øvelserne foretages i? Altså enten bænk -> squat -> død eller squat -> død -> bænk.

Når jeg taler om at ydelsen falder og stiger, mener jeg selvf topstyrken i tunge, sæt omkring 100% af 1RM. Har læst i flere artikler, at effektiviteten er et sted mellem 5 og 10% højere i de første tunge øvelser (og i øvrigt muskelresponsen) end den er i de øvrige, men i min erfaring falder styrken også meget under det vante niveau i de sidste øvelser..

For nyligt blev jeg træt af at føle min sidste basisølvese, i forhold til den første, værende ubrugelig og mindre effektiv, og delte dem ud på et 2-split i stedet.

Men men! Nu ved jeg jo, at der er mange herinde, som nemt klarer alle tunge basisølvelser i ét træningspas og nu er det på tide, at i deler ud af jeres visdom!!! :evil:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 157
Tilmeldt: 5. mar 2009, 13:26
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hvad andre gør kan være ligegyldigt for dig! hvis din motivation ikke er stor, når du kommer til de sidste, jamen så gør noget andet, sådan at du har motivationen hele vejen!
Always getting better.
Brugeravatar
Månedens skribent: April 2009
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3103
Tilmeldt: 24. jun 2007, 20:37
Geografisk sted: Herlev
 
Træner her: Fitness World City
Fitness World Nørrebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 90.00
- Squat: 155.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



For det første kører jeg altid squat først da det er den hårdeste for mig både fysik og psykisk. Når den er færdig tager jeg dødløft som jeg bedre kan håndtere både fysisk og psykisk og til sidst bænk som ikke kræver så meget af mig (psykisk ihf). Sådan holder jeg to tunge "opvarmningssæt" og så tre worksets (5x5) i basisøvelserne.
Life isn't about waiting for the storm to pass. It's about learning to dance in the rain.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 2021
Tilmeldt: 28. mar 2008, 19:32
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Aldrig træt af at leve i skyggen?
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 6361
Tilmeldt: 28. nov 2008, 09:59
 
Træner her: Lillerød Vægtløfter Klub
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



The Little Kid skrev:For det første kører jeg altid squat først da det er den hårdeste for mig både fysik og psykisk. Når den er færdig tager jeg dødløft som jeg bedre kan håndtere både fysisk og psykisk og til sidst bænk som ikke kræver så meget af mig (psykisk ihf). Sådan holder jeg to tunge "opvarmningssæt" og så tre worksets (5x5) i basisøvelserne.


Jeg ville så køre BP imellem SQ og DL, for at give lidt længere restitution og dermed en mulighed for, alt andet lige, at løfte mere :)
Always getting better.
Brugeravatar
Månedens skribent: April 2009
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3103
Tilmeldt: 24. jun 2007, 20:37
Geografisk sted: Herlev
 
Træner her: Fitness World City
Fitness World Nørrebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 90.00
- Squat: 155.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Er motivationen der ikke, så vil jeg fokusere på høj disciplin istedet, og så tage et færdiglavet og fast program med en længere progressions cyklus ala. 12-16uger og så bare gennemføre.. ikke tænke så meget over om man gider eller ej, bare gennemfør programmet...
Danmarks Stærkeste Mand 2014 og 2015

Vil du være stærkere, så skriv en PM til mig, tilbyder personlig hjælp og træning :)

Facebook: Mikkel Leicht
IG: mikkelleicht
Brugeravatar
StrongMan
 
Reputation point: 45
 
Indlæg: 7543
Tilmeldt: 4. nov 2005, 09:25
Geografisk sted: Thisted
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 260.00
- Squat: 330.00
- Dødløft: 400.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



@ QB og the Kid
Det er sådan set også jeg har båret mig ad et stykke tid, og bytte rundt på øvelserne for at finde den bedste kombination. BP mellen squat og død har jeg dog ikk prøvet.. Anyway, jeg er sikker på at lige meget hvilken kombination der bruges, at man føler en stor forskel fra første tunge øvelse til sidste.

Jeg havde egentlig forventet nogle supplementråd. Eller måske noget med at køre et eller andet irrelevant iso-øvelse mellem de store, så nervesystemet havde længere tid til at køle af fra en stor tung øvelse :)

Mikkel leicht skrev:Er motivationen der ikke, så vil jeg fokusere på høj disciplin istedet, og så tage et færdiglavet og fast program med en længere progressions cyklus ala. 12-16uger og så bare gennemføre.. ikke tænke så meget over om man gider eller ej, bare gennemfør programmet...


Jeg må ha givet det forkerte indtryk. Motivation er ikke problemet. Eller det vil sige, det er faktisk ret demotiverende, når jeg yder meget mindre i sidste øvelse end når samme øvelse køres først. Som sagt, har jeg omlagt til et 2-split, hvor jeg stortset kører det samme, bare med et par sæt mere. DET er motiverende når man kan yde max i de øvelser man kører, synes jeg :)

For mig virker det som om, at jeg får mere ud af at køre 2 (evt 2.5) kvalitetspas frem for 3 halfass pas, hvor jeg føler, at de sidste øvelser ikke bærer nok frugt. Det er ikke en filosofi, som er særlig anerkendt på styrkescenen?

p.s. de der dødløft på youtube ser smertefulde ud, Leicht :shock:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 157
Tilmeldt: 5. mar 2009, 13:26
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Styrketræning




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 4 gæster