Når man træner rimelig hårdt, som jeg selv mener at jeg gør, så dukker der jo nogle spørgsmål op efterhånden! - Derfor vil jeg gerne lige høre hvor betydningsfuldt Squat og Dødløft er for ens træning? Derudover ville jeg lige høre hvad jeres mening er på et program der hurtigt skåret op ser sådan her ud:
Dag 1: Arme / Mave / Bryst (tager f.eks. bænkpres denne dag) - Denne dag bliver der kun brugt vægte.
Dag 2: Ben - Bruger stort set kun maskiner. Max'er maskinen i benpres på 136 kilo og må indrømme at det føles super mærkeligt at bruge et ben på den (pisse svært i hvertfald)
Dag 3: Bryst / Ryg / Mave og tildels Arme - Bruger stort set kun maskiner.
Dag 4: Fri - Med en løbetur eller noget tilsvarende.
Starter forfra.
Er det et 3-split program eller har jeg misforstået noget?

Derudover er jeg ikke på nogen SUPER TIGHT kostplan, men jeg spiser sundt - Havregryn om morgenen, Gerne rugbrød med makel, Gerne et eller andet med tun og så spiser jeg for det meste det der kommer foran mig til aftensmad
Sidste ting! Søvnbehov - Hvor vigtigt er det at man har en normal/god søvnrytme for ens træning? - Jeg er en af dem der variere min søvn meget efter hvornår jeg er træt og sådan, men hvis det betyder meget må jeg nok hellere til at tænke lidt mere over det!
Hurtig Spørgsmåls Gennemgang:
1. Squat og Dødøft - Betydning stor / lille?
2. 3-Split program ser nogenlunde ud?
3. Kostplan - Er det okay at kører det lidt løssluppet eller skal jeg få lavet et kostprogram?
4. Søvnbehov og dets betydning.
Håber at det er nogenlunde forklaret - Har ikke rigtigt nogen idé om hvad de forskellige øvelser hedder så det er super svært at forklare hele træningsprogrammet. Lev over med mig og spørg evt. ind til nogle ting hvis de er vigtige for jeres vurdering af det
PS. Er ked af hvis jeg har smidt det ind under den forkerte forumtråd





