
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69701 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag






Akker skrev:Et par spørgsmål:
- Når der står "weighted hypers", er der så tale om Hyperextensions?
Bare så jeg er sikker på hvilke øvelser der kan være tale om.
- Er der noget i vejen for at man bytter rundt på Assistance øvelserne på dag 2 og dag 3?
Vil hellere have de 9 ekstra sæt på dag 2 og de kun 3 ekstra sæt på dag 3, end omvendt.
Men ødelægger man så en del af ideen i programmet?
Old school skrev:ja det er hyperextensions..
Old school skrev:hvis du bytter sådan rundt ødelægger du lidt ideen med den lette dag. 9 extra sæt i stedet for 3 extra vil øge den samlede workload en del og så vil det pludselig ikke være en let dag

Akker skrev:Old school skrev:ja det er hyperextensions..
Tænkte det nok, ville bare gerne være helt sikker (hellere forspørge sig end forgøre sig)
Old school skrev:hvis du bytter sådan rundt ødelægger du lidt ideen med den lette dag. 9 extra sæt i stedet for 3 extra vil øge den samlede workload en del og så vil det pludselig ikke være en let dag
Ja, det er selvfølgelig rigtig nok ... Til dels ... Det vil jo stadigvæk være en let dag mht. de 3 store, primære øvelser.
Det jeg også bare tænker er, at der er 21 sæt på dag 1, kun 15 sæt på dag 2 og så meget som 27 sæt på dag 3.
Det ville jeg gerne have jævnet ud, bl.a. af hensyn til træningstiden, og ved at bytte rundt på den måde, så bliver det til 21 sæt alle 3 dage, og jeg synes stadigvæk man får en tung, en let og en medium dag, selvom forskellen mellem dem så måske ikke er så store igen, som i det oprindelige program du linker til.
Hvis det ødelægger for meget at bytte sådan rundt, og derved mindske forskellen mellem dagene, hvis f.eks. det er en vigtig del af programmet for ikke at overtræne/stresse musklerne eller lignende, så vil jeg ikke bytte rundt.
Men hvis det f.eks. primært er af hensyn til variation på de enkelte træningsdage, for at træningen ikke skal blive for ensformig, så ser jeg ikke noget i vejen for at bytte rundt.
For øvrigt synes jeg at det 5x5 program du linker til, mere har karakter af Medium-Let-Tung end af Tung-Medium_Let som der ellers hele tiden snakkes om?
Old school skrev:hvordan får du det til så mange sæt??
ud fra det jeg linker til får jeg det feks kun til 17 sæt mandag..
Old school skrev:men prøv dig frem og skær evt ned på sættene af extra øvelser i stedet for at ændre på forholdet..
Jeg har kørt programmet og tager kun lidt over en time pr gang, så er da bestemt ikke galt..
Old school skrev:Hvis du ikke kan få det til at være heavy-medium-light dage, så har du ikke læst nok til at forstå princippet. Korrekt at du løfter tungeste vægte fredag, men det er udregnet ud fra den workload du kører med og ikke vægt på stangen

Old school skrev:du har bestemt fat i de vigtigste pointer kan jeg se, super![]()
Men skal der skæres i noget er det extra øvelser og ikke i "de 3 store"
Bill Starr ligger meget vægt på at et absolut minimum program kun med de 3 øvelser også ville fungere godt, så dem + en smule extra, så er man godt kørende

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 6 gæster