Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1217
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1214

Følg bodybuilding.dk på

Brystdannelse hos mænd (gynækomasti)

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hej alle sammen

Nå, jeg må vel hellere "indrømme" at jeg har tendens til tævepatter, ligsom overraskende mange andre...

Jeg har googlet lidt og læst om det og det ser vist ud til at det er permanent og skal væk ved et plastkirurgisk indgreb.

Er der nogen som har erfaring med samme problem og evt allerede har været igennem en operation, i så fald hvordan er resultatet.

Jeg har læst at omkring 1/3 del af dem som får det fjernet har fortrudt at få det lavet da resultatet ikke har være efter deres forventninger.

Jeg vil self. for alt i verden helst undgå operation, men det har generet mig siden 8 klasse, jeg er 23 nu og er p###e træt af ikke bare at kune hive en hvid t-shirt ud af skabet uden at tænke på synligheden af mine tævepatter.

Jeg har aldrig benyttet mig af muskelpræparater af nogen art, det har altid været der hos mig, derfor må det være genetisk forkommende i mit tilfælde.
If you cant beat it, eat it!
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 103
Tilmeldt: 20. aug 2008, 10:51
Geografisk sted: Ølstykke
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
- Squat: 160.00
- Dødløft: 210.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Har selv en mild form for det.
Har været hos lægen og en opreration i januar/februar er meget sandsynlig.

Kan kun sige jeg glæder mig til det er overstået.

Så mit råd er, tag til din læge og få det undersøgt. Jo før des bedre da ventetiden i det offentlige kan være meget lang.
You know what you want? Wait for it, it's coming!

Click her til højre og kom med ud på eventyr! Billede
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3310
Tilmeldt: 29. jul 2009, 09:56
 
Træner her: AK Atlas
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 1.00
- Squat: 33.00
- Dødløft: 7.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Fedt procenten er helt tilbage fra min HF tid dvs 4-5 år gammel, den er mindre nu, der var en periode hvor jeg var lidt kraftig men det er ikke grunden bag min gynækomasti jeg har altid været på samme niveau som gennemsnittet, ik tyk men heller ikke super tynd, det er genetisk, jeg har altid haft det.

Det er ikke meget jeg har, dog nok til at jeg ikke kan tage en hvid tanktop på unden at det bliver bemærket, det kan stortset ikke ses hvis det er koldt, så stranden om sommeren holder jeg mig gerne fra.

Har været til en forundersøgelse, men den kombination af fedt og kirtelvæv kan ikke tabes væk, det er blevet bedre efter jeg har fået noget muskelmasse på kroppen, men det er et tabu når man træner og godt vil flexe lidt uden at det skal lyde egoistisk.
If you cant beat it, eat it!
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 103
Tilmeldt: 20. aug 2008, 10:51
Geografisk sted: Ølstykke
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
- Squat: 160.00
- Dødløft: 210.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Jeg har det også, og har været plaget af det siden jeg var ca. 12 år. Kender det med de stramme T-shirts alt for godt.
Jeg har dog aldrig været til læge med det, da det er blevet bedre efter, at jeg har fået noget muskelmasse på kroppen. For mig hjælper det meget, når jeg kommer ned i fedtprocent, men det forsvinder aldrig.

Hvis det går dig meget på (hvilket det lyder til), synes jeg klart, at du skal snakke med lægen. Jeg fortryder selv, at jeg ikke fik det gjort dengang, hvor det irriterede mig mest.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 203
Tilmeldt: 14. jan 2006, 15:47
Geografisk sted: Aalborg
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 122.00
- Squat: 158.00
- Dødløft: 180.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 58 gæster