Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1073
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1070

Følg bodybuilding.dk på

Cykeltur og roskilde - kritisk?

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hey BB.

Først og fremmest er muskeltræning et 'supplement' til min livsstil, og dermed ment, er min livsstil ikke bygget op omkring træning 100%. Jeg har et kostplan jeg holder mig til, og jeg træner 4 gange/ugen.

Men! Nu kommer tiden, hvor jeg først skal på roskilde, og et par dage derefter tager jeg på cykeltur med nogle kammerater i en uges tid. Jeg ved at festival og en cykeltur ikke er det helt optimale mht. træning, så derfor ville jeg høre, om I havden nogle gode råd til, hvordan jeg bedst muligt holder fast i mine - efter min egen mening - gode resultater :)

Jeg tænker selvfølgelig, at #1-prio på roskilde ville være at få dækket proteinbehovet. Jeg tænker derfor, at jeg vil købe en gang proteinbarer hjem. Dog vil jeg høre, om I har nogle forslag hertil? Jeg har kigget lidt på bodylabs, og de indeholder en del carbs, der nok ikke bliver et problem at indtage på en festival. Derfor leder jeg efter barer med mere rent proteinindhold.

Mht. en cykeltur. Hvad ville være ideelt at tage højde for, når man cykler en del timer om dagen? Stadig blot at få min 185g protein dagligt? Eller andet?

Håber I har en ekspertise på dette område, som jeg selv ikke har :)

Mvh! (og god festival til dem af jer som også tager derned :drink: )
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 95
Tilmeldt: 11. maj 2012, 17:17
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Mht. til cykelturen så bør du indtage en god del væske, holde mineral og specielt salt niveauet oppe, samt indtage de ekstra kalorier du forbrænder i løbet af dem.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1915
Tilmeldt: 21. aug 2011, 22:11
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 104.00
- Squat: 145.00
- Dødløft: 187.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Okay, så hvis jeg sigter på at indtage den mængde kalorier, således jeg rammer mit ligevægtsindtag (hvor der er taget højde for det ekstra jeg forbrænder), supplerer med en vitaminpille og ellers holder mit proteinindtag, så burde jeg ikke kommer hjem og ligne en som har sultetrækket ? :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 95
Tilmeldt: 11. maj 2012, 17:17
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 18 gæster