
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69647 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag

KayVee skrev:Jeg jager det lave fedt%, hvor man forhåbentlig kan ane abs engang, men jeg er bange for, at der er for mange, og store udsving i min diet. Uden problemer kan jeg æde en 250 gr Marabou mælkechokolade, og stadig ha lyst til en mere, men holder dog ved den første. Også drikker jeg mig godt hamrende i weekenderne, men prøver at holde dette nede på en gang pr. weekend, efterfulgt med den obligatoriske pizza dagen derpå.
Meningen er ikke at søge tips om, hvad man skal spise, og ikke, men mere om disciplin, og hvad der ellers skal være i orden, hvis man vil komme længerer ned i fedt%.
Så har jeg også et lille spørgsmål til mit chokolade "problem". Er en kalorie altid en kalorie? Jeg mener, fedter 500 kcal M&M's Peanut lige så meget, som 500 kcal som Marabou mælkechokolade? Kroppen kan jo udnytte de peanuts bedre...?
Det er ikke noget jeg gør hver dag, men meget typisk 2 dage om ugen, hvor jeg æder en masse chokolade.


asdf skrev:Det hele handler om det overordnede kcal indtag.. Jeg cutter selv lige nu, hvor jeg har en del cheat-meals, men fedtprocenten falder på samme måde som de gange hvor jeg slet ikke har cheatet



Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 38 gæster