
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69548 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag


Martin88 skrev:Hejsa
Jeg skal på noget medicin mod for meget prolaktin i blodet, stoffet er en dopamin agonist (et stof der får kroppen til at tro, at der er øget tilstedeværelse af dopamin og derfor øger effekten af de processer der sker ved høj tilstedeværelse af dopamin)
Min recept løber over 20 dage og så skulle prolaktinen være helt ude af systemet. DEt spændende er dog, at jeg læste, at mange atleter bruger dopamin agonister til at øge indlæringshastigheden af nye motoriske evner betydeligt.
Sagt på dansk: Giv en is-hockey spiller denne slags stoffer i blodet og han lærer hurtigere nye teknikke end uden.
Men da styrke også har noget at gøre med, hvor god hjernen er til at aktivere de motoriske enheder i kroppen, kom jeg til at tænke på, vil jeg kunne opleve øget udbytte af denne type medicin rent styrkemæssigt på de 20 dage, hvor jeg er i behandling? Og er der i det hele taget nogen former for veldokumenteret læsning omkring emnet?
Stoffet er ikke på dopinglisten og kræver recept for at man overhovedet kan få det, og bør på ingen måde rodes med uden lægelig supervision, da dopamin osv. ikke er noget man skal rode med, så dette er IKKE en opfordring til noget som helst, men bare et spørgsmål affødt af nysgerrighed. Har valgt ikke at omtale det pågældende stof, da dette som nævnt på ingen måde er en opfordring til noget som helst.
Hold jer fra doping, det sucks!!!


Nis skrev:Lyder rent faktisk spændende, tror dog ikke du finder nogle forsøg da (som du selv er inde på) bestemt IKKE er noget man skal rode med, da det kan være rigtig rigtig farligt, og nok næppe nogle der er dumme nok til at indtage det ud fra et sportsligt synspunkt.



Sonic444 skrev:Du skal virkelig være påpasselig når du roder med et af de stoffer der udgør hjernekemiens-trekløver..
Håber ikke at brug af en dopamin antagonist, kan resulterer i dopamin deficit på længere sigt - for i så fald kan du sige goddag til svære psykiske problemer.
Håber at Du, eller din læge, har godt styr på det i har gang i.


Det er i meget små doser og en begrænset periode, så det tror jeg, at min læge har Det er ikke et forløb der skal gentages, men max 20 dage med det i blodet mht. halveringstider osv. så den mængde dopamin tilførsel det fører til er nok begrænset og chancen for at udvikle en deficit er nok minimal kontra langtids brug, men jeg ved det da ikke med sikkerhed

Sonic444 skrev:Det er i meget små doser og en begrænset periode, så det tror jeg, at min læge har Det er ikke et forløb der skal gentages, men max 20 dage med det i blodet mht. halveringstider osv. så den mængde dopamin tilførsel det fører til er nok begrænset og chancen for at udvikle en deficit er nok minimal kontra langtids brug, men jeg ved det da ikke med sikkerhed
Nu nævner du selv halveringstider - betyder det at der er planlagt en udtrapningsperiode ?


Nej, men også kun 4 doser af 0,25mg, det er så små doser det bliver doseret i, da der skal så lidt til at dæmpe prolactinniveauerne. De er forhøjede da jeg i sin tid rodede med steroider, og jeg har ikke fået bragt dem ordenligt ned efter at jeg er blevet clean, så det er bare for at skylle al prolactinen ud af kroppen, efter det burde alt være normalt igen.
.
Sonic444 skrev:Okay, så er det straks en anden situation vi har med at gøre!
Det må ganske rigtig siges at 0,25mg er en lille dosis. Tror faktisk at samme resultat kan opnås uden medicin, men ved at spise et par stykker god chokolade.


Tror det kommer an på, hvor godt ens hormonsystem fungerer, og noget tyder på, at mit ikke helt er på toppen lige pt. Skal også have undersøgt østrogen/testosteron mængden i blodet for at finde ud af, at om jeg simpelthen er for meget kvinde lige pt.
Don't do STEROIDS!!!!

Sonic444 skrev:Du skal virkelig være påpasselig når du roder med et af de stoffer der udgør hjernekemiens-trekløver..
Håber ikke for dit vedkommende, at brug af en dopamin antagonist, kan resulterer i dopamin deficit på længere sigt - for i så fald kan du sige goddag til svære psykiske problemer.
Håber at Du, eller din læge, har godt styr på det I har gang i.

Mikkel leicht skrev:Så vidt jeg husker, så har forhøjede prolaktin niveauer i kroppen stor indflydelse på Dopamin niveauet (mindre) og thyreadea hormonet i kroppen, og desuden nedsætter kønshormon-produktionen i kroppen, så selvom du for dopamin-ersatning (som sikker kan have været problemet i første omgang, siden prolaktin niveaut er blevet for højt) ville det næppe være mere gunstigt end hvis du var rask.. Thyreadea har stor betydning for stofskiftet (man ved ikke helt hvordan) og kønshormonet testosteron som er produceret i testiklernes leydigske celler har også en stor betydning for muskelopbygning og restitution..
Hvordan har du (trådstarter) fået problemet? hypofyse problemer? ubalance? bivirkninger fra medicin (bl.a. visse psykriatriske medikamenter kan have en kedelig bivirkning for prolaktin produktionen)?


Martin88 skrev:Mikkel leicht skrev:Så vidt jeg husker, så har forhøjede prolaktin niveauer i kroppen stor indflydelse på Dopamin niveauet (mindre) og thyreadea hormonet i kroppen, og desuden nedsætter kønshormon-produktionen i kroppen, så selvom du for dopamin-ersatning (som sikker kan have været problemet i første omgang, siden prolaktin niveaut er blevet for højt) ville det næppe være mere gunstigt end hvis du var rask.. Thyreadea har stor betydning for stofskiftet (man ved ikke helt hvordan) og kønshormonet testosteron som er produceret i testiklernes leydigske celler har også en stor betydning for muskelopbygning og restitution..
Hvordan har du (trådstarter) fået problemet? hypofyse problemer? ubalance? bivirkninger fra medicin (bl.a. visse psykriatriske medikamenter kan have en kedelig bivirkning for prolaktin produktionen)?
Tror du tager fejl. Thyreadea nievauer der sænkes = prolactin. Prolactin er ikke lig thyradea hormonerne sænkes. Tror der er tale om en vejs process. For har normalt stofskifte.
Min testosteron produktion er normal, lettere forhøjet og har (måske) østrogen i kroppen som er i for stort et forhold til testosteronen - altså forskellen mellem mængden af de to er lille, fremfor stor som den burde være.
Øget østrogen kan også betyde prolactinproduktion.
Der er ingen hidtidige tegn på svulster eller hypofyse problemer så vidt jeg ved.
Har taget steroider, deca/tren især er kendt for at øge prolaktinniveauerne, hvis de aromatiserer for meget i kroppen. Udover det har min mængde af anti-østrogenpåvirkning været meget lav under mit steroide forbrug, så uhensigtsmæssige niveauer af østrogen, progesteron og prolaktin kan være til stede i kroppen, på trods af, atj eg er klar, og rent faktisk producerer testosteron.
Sagt på en anden måde, prolaktinen skyldes ikke en fejl i hjernen, men snarre hormonforstyrrelser i forbindelse med steroider, og en kortvarig engangsbehandling burde fjerne problemet fuldstændig.
Tvivler på at mit østrogen er forhøjet dog, har ingen synderlige bivirkninger deraf.




Oliver Khan skrev:Jeg kan se at i snakker om, prolaktin. Jeg dyrker selv meget sport, men har for højt prolaktin i blodet. Min læge siger ikke at det ikke går ude over min krop, dvs. at den fungere som den skal. Jeg ved ikke rigtigt om jeg skal tro på læge. Jeg føler selv at der et eller andet galt.
Min spørgsmål er hvad gør prolaktin ved en.Bliver man svag af det? Jeg er helt lost:(


Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 4 gæster