
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag

sniper skrev:Fedtforbrændings-zone teorien er blevet debateret og jeg kunne heller ikke se ideen med det før, men har gennemtænkt de teoretiske aspekter og er blevet usikker omkring emnet.
For dem som ikke kender teorien bag går det kort sagt ud på at der ved "lavere" intensitets-træning, generelt cardio op til en mindre variabel, afhængig af alder, køn o.l., puls forbrænder mere fedt end man gør ved intensiv cardio til tråds for at den højere kcal-forbrænding ved høj-intensitet.
For en normal person som vil tabe sig er dette teoretisk modsigende idet et højere kcal-forbrug vil resulterer i større vægt-tab. Det er dog interessant at se hvor energien kommer fra. For en normal person vil energitabet bliver cuttet fra fedt såvel som muskelmasse med individuel fordeling. BF-værdien vil dog generelt være højere end for BB'ere hvilket betyder at et større energi-underskud er muligt set på dagsbasis. Det vil derfor også "set på fornuftig basis" kunne betale sig at bevæge sig med høj intensitet da det giver et større kcal-underskud som netop betyder større vægttab.
For en BB'er, der cutter, forholder det sig derimod lidt anderledes da intensiv cardio forbrænder mere energi fra glycogen depoterne end fra fedt, dvs. det underskud man opnår på en dag vil resultere i at der herefter vil skulle tæres på fedtdepoterne og derved også på muskelmassen. Ved lavere intensitet forbrændes mindre energi, men energien suges direkte fra fedtdepoterne, hvilket betyder at det daglige underskud direkte kommer fra fedtdepoterne og at glucogen-depoterne forbigås. Dette betyder at kcal-underskuddet allerede er brugt ved fedtforbrændingen og ikke fra henholdsvis fedt-depoterne og muskelmassen. Dette må betyde en forskel og da vi snakker et fast underskud på op til 500kcal vil intensiteten ikke have inflydelse da der ingen forskel er i kcal-underskuddet.
Så kunne man jo anlediges til at tænke om et muskelgain faktisk kan realiseres samtidig med fedttab da et kcal-overskud vil blive brugt til muskelgain og fedt-forøgelse og lavintensitets aktiviteten tærer på fedtmassen direkte. Dvs. f.eks. tab 300kcal i fedtvævet (lavintensitet aktivitet) og gain på 100kcal (pga. kcal-overskud) og 400kcal gain i muskelmasse (basseret på en 80/20 fordeling og 500kcal)
Hva siger I, lyder dette helt hen i vejret..?


sniper skrev:Tja, men hvis det suges direkte fra fedtdepoterne under udførelsen ville det vel betyde fedttab i stedet for blot at tære på glucogen-depoterne som jo er afgørende for opbyggelsen/destruktionen af muskelmasse/fedt-væv. Og at det er videnskabeligt bevidst at det netop er intensiteten som er afgørende for hvor energien suges fra, gør det da interessant at spekulerer i hvorvidt det er muligt at benytte dette aspekt i træningen..
Du bliver nødt til at uddybe lidt hvad du præcis mener har indflydelse, hvorfor og i hvor stor grad, for jeg har lidt svært ved at forstå præcis hvad du mener..?!

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 12 gæster