
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69545 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag

Hey, jeg kom lige til at tænke om Variation i basis øvelser er nødvendigt?
Så har jeg også et spørgsmål, er det normalt når man lige er begyndt at squatte kun at kunne tage 10 kg på hver side?
Altså hvis det virkelig virkelig er dybe ROMS - og ikke som dem man ser i centrerne der prøver at squate med det dobbelt med intet rom. Er meget ROM og få kilo bedre end lidt rom og mange kilo?












TheCzech skrev:Hey, jeg kom lige til at tænke om Variation i basis øvelser er nødvendigt?
Variation i sæt/reps/frekvens/densitet er altid en god ting, så længe man ikke overdriver det.Så har jeg også et spørgsmål, er det normalt når man lige er begyndt at squatte kun at kunne tage 10 kg på hver side?
Det er meget forskelligt, hvor stærke folk er, når de begynder at squatte. Du skal nok stige i styrke hurtigt.Altså hvis det virkelig virkelig er dybe ROMS - og ikke som dem man ser i centrerne der prøver at squate med det dobbelt med intet rom. Er meget ROM og få kilo bedre end lidt rom og mange kilo?
Stor ROM er vejen frem for dig.
Dit program er okey, men rækkefælgen er ikke helt optimal. Det her er bedre:
Squat
Dødløft
Bænkpres
Dips
Military Presses
Barbell rows
Chin Ups
Læg Øvelse - Iso
Mave øvelse - skifter også mave øvelser fra tid til anden men så får jeg også fra de andre basis øvelser så jeg tror jeg er godt dækket ind.

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 46 gæster