http://politiken.dk/tjek/dagligliv/mad/ ... 490212.ece

Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69648 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag







Smeden skrev:I call bullshit.
Det kan irriterer mig lidt at der skal komme sådan en palaver ud af det. Ja, der er akrylamid i havregryn, og det er der også i alle andre kornprodukter, der har været opvarmet. Skal det så forståes om om at der bør spises noget andet til morgenmad? Det kunne man passende spørge eksperten om, siden hun ikke har forstået at sætte sine udtalelser i ordentligt sammenhæng. Håber sandelig hun er blevet fejl- eller delciteret.
Havregryn smager dejligt og er rørende sundt. Hvis havregryn giver kræft, gør hver og et morgenmadsprodukt på markedet ihvertfald også.
Men noget siger mig at det er taget ud af sammenhæng.








Dingo skrev:Det værste er at sådan nogle artikler brøler af misinformation og er blot med til at forvirre den almene dansker.
Det er bare et spørgsmål om tid før du ser Ulla på 130 kg, der spiser popcorn og kakaomælk til morgenmad med argumentet "jamen havregryn giver jo kræft..."



Starpen skrev:Jeg har set flere af de her undersøgelser, der nærmest er baseret på statistik... Altså hvor de f.eks. tager to grupper, hvor den ene benytter det mistænkte produkt og de andre ikke gør, og så sammenholder antallet af kræftramte i de to grupper. Med mindre det er 100% mod 0% eller noget i nærheden af det resultat, så kan det jo ikke bruges til noget som helst.
Det famøse eksempel var de første aspartam-forsøg, der viste, at der i aspartam-gruppen var 10% flere der var ramt af kræft. Kræften kunne sidde alle steder og egentlig slet ikke have noget med aspartam at gøre, men resultaterne blev fremført som sandheden.

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 26 gæster