Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69651 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1325
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1322

Følg bodybuilding.dk på

hjælp til en kostplan til en overvægtig kvinde.

Udskriv emne


Kosten og dens betydning for optimale resultater

Tilbage til Kost & kosttilskud





Jeg vil meget gerne have forslag til en kost plan til et varrigt vægt tab... jeg er 26 år og er 160 cm. høj og vejer 69 kg. :( og vil meget gerne ned på 58 kg. Jeg træner 6 dage ugen styrre træning og motions træning men vil stadig gerne have forslag til det også for er nybegynder i både træning og kost. Vil rigtig gerne have min mave stammet op da jeg i flere år har haft et misbrug af mad og slik og chips :verysad: men nu er jeg bare blevet 100% træt af at jeg ikke kan passe noget af mit tøj mere! håber der er nogen der kan hjælpe mig med en god kostplan. [-o<
Sidst rettet af dittelinef 18. apr 2011, 14:48, rettet i alt 1 gang.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 15. apr 2011, 09:30
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Til at starte med skal du finde dit ligevægtsindtag. Dit ligevægtsindtag er det antal kcal du skal spise om dagen for at holde vægten. Det tal skal du jo så spise mindre end hver dag.

Men det er meget svært og komme med et forslag til en kostplan. For der er jo ingen som aner hvad du kan og ik kan lide af mad.

Så mit forslag vil være du lige skal læse de sider jeg finder til dig her:
artikler/kost-kosttilskud/diaet-eksempel-fedtreduktion.html
artikler/bodybuilding/cut-til-sommer.html
artikler/bodybuilding/vejen-til-en-muskuloes-veltraenet-krop.html
artikler/kost-kosttilskud/

Når de så er læst har du en del mere viden om hvordan det hele hænger sammen ang kost.. Så kan du selv prøve og lave en kostplan i det program der er her på siden under side funktioner. Også poste den her på siden så skal folk nok hjælpe dig :D
GO HARD... OR GO HOME..!!
Brugeravatar
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 568
Tilmeldt: 14. aug 2010, 15:28
 
Træner her: Power Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 120.00
- Squat: 130.00
- Dødløft: 170.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



tak jamen jeg er stort set alt ædende bortset fra fisk der smager ekstremt af fisk :) Har taget en test her inde der men fatter det ikke helt da jeg er ny inden for kost og motion men den siger mit energiforbrug er 9619 kj. og mit basalstofskifte er 6206 kj hvad skal det betyde? undskyld men forstår slet ikke hvordan man regner sit ligevægtsindtag ud...
Sidst rettet af dittelinef 18. apr 2011, 14:40, rettet i alt 1 gang.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 15. apr 2011, 09:30
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Giv dine emner en passende overskrift i fremtiden, ellers ryger de i skraldespanden.
Brugeravatar
Månedens skribent: Maj 2010
 
Reputation point: 573
 
Indlæg: 22937
Tilmeldt: 26. jun 2005, 20:35
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Spis ~500 kcal. mindre, end du forbrænder. Dette gøres ved beregne dit ligevægtsindtag (via. nedenstående beregner) og sammensætte end kostplan tilpasset dertil - altså, ~500 kcal. mindre end dit ligevægtsindtag.

Ligevægtsberegner: http://slettet af admin.dk/ligevaegtsindtag-beregner/



Selve det at sammensætte en kostplan, er ikke så vanvittig indviklet - jeg er tilbøgelig til at tro, at du ved at bruge din sunde fornuft kan skrue en ganske udmærket kostplan sammen - det der betyder noget, er at du ligger i kalorieunderskud - du kan i teorien tabe dig ved ikke at spise andet end flæskesteg og hotdogs, såfremt du ligger i kalorieunderskud. Så hvis du bare strikker noget sammen af sunde kilder, er du godt på vej.

Du kan bruge sidens kostplanfunktion og få brugerne herinde til at vurdere din færdige kostplan, så sikrer du dig, at du ikke går helt galt i byen.

Guide til sidens kostplanfunktion: viewtopic.php?f=4&t=35128


Læs dog alligevel denne artikel (og gerne flere andre) om grundlæggende ernæring inden du går i gang: http://maxer.dk/artikler/grundlaeggende-ernaering




*Jeg skriver 500 kcal. da det er en meget rationel guideline; større kalorieunderskud kan have en negativ effekt på basalforbrændingen.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1035
Tilmeldt: 21. nov 2010, 17:21
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tak for det :) jamen det vil jeg prøv så :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 15. apr 2011, 09:30
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Kost & kosttilskud




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 48 gæster