
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69647 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag




Magnuskvib skrev:Edit: Mht til pre workout er det spild af penge imo. Hvis du trænger til et los bagi, kan koffeinpiller eller alternativt en stærk kop kaffe gøre arbejdet.






Men kan godt se det et problem hvis du ingen appetit har.
Kohler97 skrev:Du er forkert på den min ven
1. du kan ikke tabe dig og opbygge muskelmasse samtidig optimalt.
2. Du skal finde ud af dit ligevægtsindtag og spise 500 kcal mere end dit ligevægtsindtag for at opbygge muskelmasse. Et dagligt kalorieindtag på 800 er IKKE optimalt hvis du vil opbygge muskelmasse. Du skal have mere baggrundsviden omkring kost før du kan opbygge din egen kostplan.
3. Din makrotalfordeling er væsentlig hvis du vil have resultater. Mine makrotal siger ca.: 28% protein, 49% kulhydrat og 22% fedt.




Magnuskvib skrev:Holy f**k! Du vejer 45 kg og har beregne dig frem til 800 kcal vil være vejen frem. Hvor har du det fra? 800 kcal og 45 kg er skræmmende lidt. For at gør en ting klart. Du kan som udgangspunkt IKKE opbygge muskelmasse samtidig med du taber dig. Det er som at puste med mel i munden. Muskelmasse skabes i kcaloverskud og vægttab skabes i kcalunderskud. Når det er sagt, så kan du ved at ligge 300-500 kcal i overskud, undgå at tage særlig meget fedtmasse på imens du opbygger muskelmasse. For dig er der kun én vej frem. Det er et moderat overskud, og det vil være mere end dobbelt op på dit kcalindtag. Find en ligevægtberegner, her fx: http://www.bodylab.dk/ligev%C3%A6gtsind ... rbrug.asp# og spis noget mere. Det passer fint med 2 g protein pr. kg kropsvægt. 1 g fedt pr kg og resten fylder du ud med kulhydrater. Hvis du har problemer med at indtage kcal kan peanutbutter, laks, sødmælk, havregryn mm være behjælpelig. Ellers brug søgefunktionen, der er et utal af eksempler på kcalholdige fødevare.
Til slut vil jeg pointere, at du med fordel kan læse lidt mere på kost, og der vil følgende være behjælpelig: newbies-helpfile-edit-2-t39845.html
Edit: Mht til pre workout er det spild af penge imo. Hvis du trænger til et los bagi, kan koffeinpiller eller alternativt en stærk kop kaffe gøre arbejdet.







Pind skrev:Dit ligevægtsindtag er ikke på 1300 kcal/dag med mindre du ligger i koma. Da du skriver og svare her inde så er det nok ikke tilfældet.
Der er altså noget helt basalt du har misforstået.







Pind skrev:Omkring 2000-2200 kcal.. Derudover, så skal du ikke tabe dig. Du er allerede undervægtig som det er. Hvis du oprigtigt mener du burde tabe dig, så synes jeg du skal tage en snak med dine forældre og din læge omkring det.
Hvis du vil tabe dig, så er der ingen på dette forum, som kan hjælpe dig med dit problem.

Pind skrev:Magnuskvib skrev:Edit: Mht til pre workout er det spild af penge imo. Hvis du trænger til et los bagi, kan koffeinpiller eller alternativt en stærk kop kaffe gøre arbejdet.
Tror det er et reelt måltid hun søger og ikke et tilskud.


Magnuskvib skrev:Pind skrev:Magnuskvib skrev:Edit: Mht til pre workout er det spild af penge imo. Hvis du trænger til et los bagi, kan koffeinpiller eller alternativt en stærk kop kaffe gøre arbejdet.
Tror det er et reelt måltid hun søger og ikke et tilskud.
Arh I see - my bad.
On topic: Du skal ikke se stegt kylling som eneste mulighed før træning. En bananmad med et stort glas mælk kan være en mulighed. Ellers (jeg har sagt det før) brug søgefunktionen, og lad dig inspirerer. Dit ligevægtsindtag er ifølge den ligevægtberegner jeg linkede til^ et sted mellem 2000-2100 kcal. Hvis du dernæst skal ligge i overskud (hvilket du skal, ellers har du et problem) bør du tilføje 3-500. Det ender ud i et indtag på 2400-2700 kcal.
Edit: Jeg spekulerer i, om det muligvis er dit basalstofskifte du har beregnet?

DaniBressan skrev:Magnuskvib skrev:Pind skrev:Magnuskvib skrev:Edit: Mht til pre workout er det spild af penge imo. Hvis du trænger til et los bagi, kan koffeinpiller eller alternativt en stærk kop kaffe gøre arbejdet.
Tror det er et reelt måltid hun søger og ikke et tilskud.
Arh I see - my bad.
On topic: Du skal ikke se stegt kylling som eneste mulighed før træning. En bananmad med et stort glas mælk kan være en mulighed. Ellers (jeg har sagt det før) brug søgefunktionen, og lad dig inspirerer. Dit ligevægtsindtag er ifølge den ligevægtberegner jeg linkede til^ et sted mellem 2000-2100 kcal. Hvis du dernæst skal ligge i overskud (hvilket du skal, ellers har du et problem) bør du tilføje 3-500. Det ender ud i et indtag på 2400-2700 kcal.
Edit: Jeg spekulerer i, om det muligvis er dit basalstofskifte du har beregnet?
hahaha, det er det nok![]()
tak for hjælpen!



Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 52 gæster