Jeg er en 20 årig pige, som er begyndt at træne i fitnesscenter. Jeg har spillet håndbold hele mit liv, og er ikke i synderlig dårlig form, men jeg mangler inspiration til hvilke øvelser jeg kan lave, når jeg gerne vil træne forskellige dele af kroppen.
Jeg vil gerne træne dagene således:
En dag med: Ryg, biceps, skuldre
En dag med :Bryst, triceps, mave
En dag med: Ben
De andre dage, har jeg forskellige hold, som jeg gerne vil være med på: kettlecross, puls/styrke og bodyfit. Derfor har jeg kun disse 3 dage hvor jeg træner alene med frivægte/maskintræning. Jeg har rimelig godt styr på mine benøvelser, hvor jeg gerne vil køre:
Benpres 4 sæt x10 reps
Squat på maskine 4 sæt x10 reps
Alm. squat 4 sæt x10 reps
Lunges 4 sæt x10reps
Evt. barbell side-lunge
Ser det helt forkert ud?
Jeg mangler inspiration til hvilke øvelser jeg kan lave når jeg vil træne ryg, biceps, skuldre og bryst, triceps, mave. Det skal også siges, at jeg laver cardio ved siden af. Målet er at tabe nogle kilo og blive mere markeret.
Håber nogle kan hjælpe lidt







