, og vil starte ud med at lave en logbog, dels til lidt respons fra andre, og dels til at jeg selv kan holde bedre styr på min træning. Jeg er 18 år, og har trænet i center siden jeg var 15. Skal dog siges at det første års træning, var simpelhen spild af tid, var ikke særlig erfaren omkring bodybuilding, og tænkte ikke på det særligt seriøst.
Dengang jeg startede var jeg en spinkel splejset dreng på 54 kg og 174 cm, nu vejer jeg omkring de 80 kg og er 182 cm høj.
Lige pt. har jeg ikke nogle billeder at smide ind, dog regner jeg med at få taget nogle snart.
Min fedtprocent er altid under 15%, både fordi jeg ikke vil havde den over de 15 og fordi at jeg har ret høj forbrænding, har altid kunnet se mine abs mere eller mindre uden at spænde. Jeg er typen som skal æde non-stop med kalorie indholdige ting, for at tage på.
Jeg brænder meget for træningen, er fascineret af f.eks. football spillernes fysik, da de som regel både er markerede, og i en rimeligt fin størrelse muskelmæssigt. Er ikke påvirket af nogen tanke om at komme til at ligne Jay Cutler, Ronnie, eller nogle af de andre gutter i den størrelsesklasse, da jeg simpelhen syntes at der er for oversized, til et normalt hverdagsliv.(man skulle også gerne kunne træde ind af en dør uden at gå sidelæns ;) )
Mit kropsmål er at komme op og veje 87-95 kg med en fedtprocent på under 12%. Er godt igang med at bulke, trods problemer med nok indtagelse af kalorier til at tage på over sigt.
Lige pt. køre jeg efter Doug Hepburns program, som man kan finde her på sitet.
Min styrke liste, er i alle øvelser med 5 gentagelser, da jeg ikke dyrker one-rep-max.
Spørg løs, hvis der er noget i vil vide omkring min træning/kost e.l.





